جراحی زیبایی
3.5
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 5 دقیقه

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک : زیبایی تاثیر به سزایی در اعتماد به نفس بسیاری از افراد دارد. یکی از دلایل بسیار مهم در زیبایی چهره‎ی افراد چشم‎ هستند هرچند که معیار‏های دیگری نیز وجود دارند اما چشم‎ از مهم‎ترین آن‎ها است. به اعتقاد بسیاری چشم‎ها دریچه‎ای به روح آدمی است. ممکن است بعضی افراد معتقد باشند که چشم‎های زیبایی ندارند و یا به دلایل مختلفی مانند بالا رفتن سن پلک‎های افتاده‎ای داشته باشند که باعث پایین آمدن اعتماد به نفس در آن‎ها می‎شود. اما می‎توان با عمل پلک چشم به راحتی زیبایی مجدد را به چشم‎ها برگرداند.

بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی عمل جراحی زیبایی است که در آن پزشک جراح با برداشتن چربی، عضله و یا پوست اضافی پلک به از بین رفتن افتادگی چشم کمک می‎کند. پف زیر چشم و افتادگی پلک بالا ممکن است با بالا رفتن سن و جمع شدن چربی اضافه بالا و زیر پلک اتفاق بی‎افتد که قابل برداشتن است. این افتادگی در صورتی که شدید باشد باعث مختل شدن میدان دید خارجی و فوقانی شود. از رایج‎ترین نوع جراحی پلک جراحی پف پلک است. جراحی پلک به جوان‎تر شدن و شادابی و هوشیار‎تر شدن کمک به سزایی می‎کند. اکثر مراجعه کنندگان بلفاروپلاستی در رده‎ی سنی 35 تا 64 سال هستند.

جراحی پلک

جراحی پلک جهت بهتر شدن ظاهر پلک بالا و پایین است. این موضوع می‎تواند با کمک عمل و یا با روش‎های دیگر انجام گردد. گزینه‎های بدون نیاز به عمل:

 • تزریق بوتاکس

بوتاکس که نوعی شل کننده‎ی عضلانی است در چند جا در اطراف چشم برای از بین بردن چین و چروک تزریق می‎شود.

 • فیلرهای قابل تزریق

این فیلرها برای از بین بردن پف زیر چشم نیز کمک کننده هستند و با تزریق آن‎ها چروک‎های دور چشم نیز از بین می‎رود.

 • تزرریق چربی

در این روش با تزریق چربی گرفته شده از نواحی دیگر بدن به زیر چشم به از بین رفتن پف چشم کمک می‎شود.

انواع جراحی زیبایی پلک

به طور کلی سه نوع جراحی پلک وجود دارد:

 • جراحی پلک فوقانی

در این جراحی پوست اضافه روی پلک فوقانی و کیسه‎های چربی برداشته می‎شود. در صورتی که افتادگی پلک باعث محدود شدن دامنه دید فرد شود با این عمل این مشکل برطرف می‎شود. گاهی عمل پلک فوقانی با عمل جراحی بالا کشیدن ابرو همراه می‎شود.

 • جراحی پلک پایین

این نوع عمل برای برداشتن کیسه چربی زیر پلک تحتانی که باعث ایجاد حالت پف کردگی چشم می‎شود انجام می‎گیرد. معمولا در این عمل بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می‎شود. بلفاروپلاستیعملی سرپایی است : بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک به صورت سرپایی بر روی بیماران انجام می‎گیرد و میانگین زمان این عمل بین 1.5 تا 3 ساعت است. بی حسی عمل پلک به صورت موضعی انجام می‎گیرد هرچند که در بعضی مواقع ممکن است بنا به صلاح دید پزشک معالج بی هوشی کامل صورت گیرد. بنا به نوع عمل ممکن است برش در شکاف طبیعی پلک بالایی و یا دقیقا زیر خط مژه و یا داخل پلک پایین زده شود.

عوارض بلفاروپلاستی

همان‎طور که می‎دانید هر عمل جراحی عوارضی متناسب با خود را در پی دارد که این عوارض گاه کوتاه مدت و گاه بلند مدت است که اگر مراقبت‎های لازم صورت نگیرد امکان دارد که در فرد باقی بماند. در مورد بلفاروپلاستی لازم است که مراقبت‎های بسیاری صورت گیرد زیرا این عمل مربوط به عضو حیاتی بدن است بنابراین بهتر است این عمل را پیش پزشک فوق تخصص انجام دهید که به طور کامل به آناتومی این عضو تسلط داشته باشد. دو بینی و تارای دید، تورم و کبودی و جوش‎های ریز سفید در محل  بخیه از عوارض گذرای عمل جراحی پلک است که به مرور زمان از بین می‎رود. ممکن است که پس از عمل موقع خواب چشم‎ها به صورت کامل بسته نشود که این عارضه موقتی است که استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده به کنترل این حالتی تا حدی کمک می‎کند اما اگر باز ماندن چشم در هنگام خواب شدید باشد و باعث باز ماندن پلک برای زمان طولانی تری شود باعث خشکی چشم و زخم شدن قرنیه می‎شود که باعث عوارض جدی‎تری در بینایی می‎شود که باید با عمل جراحی مجدد اصلاح شود. گاه ممکن است که پس از عمل خونریزی شدید اتفاق بی‎افتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی چشم دچار آسیب جدی و دائمی شود البته این مورد بسیار نادر است.

مراقبت‎های پس از جراحی پلک

2 تا 5 روز پس از عمل باید از مسکن استفاده کنید. خشکی چشم 1 تا 2 هفته پس از عمل طبیعی است و به مرور زمان از بین می‎رود. کبودی و ورم 2 تا 3 هفته طول می‎کشد که به طور کامل از بین رود. یک هفته بعد عمل می‎توانید از لوازم آرایشی و 2 تا 3 هفته پس از آن  از لنزهای تماسی استفاده کنید. بهبودی کامل ممکن است تا چند ماه به طول بی‎انجامد. شایان ذکر است بدانید استعمال دخانیات در روند بهبود شما تاثیر منفی می‎گذارد و این روند را کند می‎کند. اگر سیگار می‎کشید بهتر است از شش هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن خود را متوقف کنید. سیگار کشیدن پس از عمل جراحی خطر ابتلا به عفونت را در شما افزایش می‎دهد. بلفاروپلاستی می‎تواند تا سال‎های طولانی اثر مثبت خود را حفظ کند و نیاز به ترمیم نداشته باشد.

نتایج مثبت بلفاروپلاستی

 • از بین رفتن محدودیت میدان دید جانبی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • باقی ماندن نتیجه عمل برای سال‎های متمادی

بیماری‎ هایی که خطر عوارض پس از عمل را افزایش می‎ دهند :

 • مشکلات تیروئید
 • خشکی چشم
 • کمبود اشک
 • فشار خون
 • اختلالات گردش خون
 • بیماری‎های قلب و عروق
 • دیابت
 • جداشدگی شبکیه
 • گلوکوم

در صورتی که هرکدام از این بیماری‎ها را دارید باید قبل از عمل با پزشک خود در میان بگذارید و مشورت کنید که آیا می‎تونید این عمل جراحی را انجام دهید و یا برایتان ایجاد مشکل می‎کند. در ضمن بهتر است بدانید که با عمل جراحی بلفاروپلاستی مواردی چون حلقه‎های سیاه دور چشم، افتادگی ابرو، چروک‎های اطراف پلک و بین دو ابرو و پیشانی از بین نمی‎روند. از بین بردن هرکدام از این موارد روش مخصوص خود را دارد به طور مثال برای از بین بردن افتادگی ابرو باید جراحی تکمیلی و عمل جداگانه‎ای صورت گیرد.