پوست ، مو و ناخن
4
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 10 دقیقه
تزریق بوتاکس

طبق آمار جهانی تزریق بوتاکس از پرطرفدارترین روش‎های جوان‎سازی و زیبایی پوست است. استفاده از بوتاکس صرفا محدود به جوان‎سازی پوست نیست و کاربرد درمانی آن سابقه 50 ساله در علم پزشکی دارد. علت عمده ایجاد چین و چروک‎های متحرک صورت، حرکت عضلات آن است بنابراین از روش‎های پرکاربرد از بین بردن این چروک‎ها فلج کردن عضلات محل ایجاد چروک است. بوتاکس یک داروی تزریقی برای فلج کردن عضلات و در پی آن حذف خطوط پوستی است. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A که دوز بسیار کمی از آن به ناحیه مورد نظر تزریق می‎شود. این روش از جمله روش‎های کم تهاجمی، ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط و جوان‎سازی پوست محسوب می‎شود. امروزه در کشورهای اروپایی برای از بین بردن چروک و یا حجیم کردن بخشی از بدن از ترکیبات متعددی استفاده می‎کنند. به طور کلی این ترکیبات به دو دسته ترکیبات فلج کننده و ترکیبات پر کننده تقسیم می‎شوند.

 • ترکیبات فلج کننده

این ترکیبات اسپاسم عضلات پیشانی یا دور چشم را با فلج کردن آن‎ها از بین می‎برد و با انقباض آن‎ها چین و چروک‎ها را کاهش می‎دهد. نتایج مثبت این ترکیبات 3 تا 6 ماه باقی می‎ماند.

 • ترکیبات پر کننده

ترکیبات پر کننده با پر کردن شیارها باعث از بین رفتن چروک پوست می‎شود. از این نوع ترکیبات برای پر کردن خط خنده، گودی زیر چشم، افزایش حجم لب و گونه و حتی برخی اندام‎ها استفاده می‎شود. با کمک ترکیبات پر کننده می‎توان حتی تغییرات محدودی در حالت بینی ایجاد کرد. ترکیبات پر کننده خود به دو نوع موقت و دائم تقسیم می‎شوند. نوع دائم آن براساس تحقیقات انجام شده هیچ‎گونه حساسیت، مسمومیت و یا سرطان‎زایی ندارند و تطابق آن با بافت پیوندی و غیرقابل جذب و تجزیه بودن آن‎ها به اثبات رسیده است. ماندگاری ژل‎های موقت 6 تا 18 ماه و ژل‎های دائم 5 تا 10 سال است.

تاثیر تزریق بوتاکس

بوتاکس از طریق بلوک ایمپالس عمل می‎کند و با کاهش حرکت عضلات محل مورد نظر باعث صاف شدن تدریجی سطح پوست می‎شود و در نهایت به ناپدید شدن خطوط متوسط تا شدید می‎انجامد. بوتاکس باید به ماهیچه‎های ایجاد کننده چین و چروک و یا اخم تزریق شود. با گذشت 2 تا 10 روز نتیجه نهایی این تزریق نمایان می‎شود.

نکات مهم پس از تزریق بوتاکس

پس از بوتاکس باید نکاتی رعایت شود که در صورت عدم رعایت آن‎ها ممکن است مشکلاتی ایجاد گردد. در ادامه به بیان این نکات می‎پردازیم:

 • تا 4 ساعت پس از تزریق از دراز کشدن روی زمین خودداری کنید.
 • به هیچ وجه محل تزریق را نباید ماساژ دهید.
 • استفاده از کیسه یخ در محل مورد نظر تا چند ساعت پس از تزریق تا حد زیادی می‎تواند کمک کننده باشد.
 • باید ماهیچه و عضلاتی که بوتاکس به آن‎ها تزریق شده را به طور ارادی منقبض کنید.

عوارض بوتاکس

بوتاکس به طور کلی عارضه‎ای جز ضعف عضلات اطراف محل تزریق ندارد و این عارضه نیز زمانی که توسط پزشک حاذق و باتجربه انجام شود به وجود نمی‎آید. البته کسانی که بیماری‎های حاد عصبی و عضلانی دارند و زنان باردار و شیرده نباید از بوتاکس استفاده کنند. بوتولونیوم مورد استفاده در بوتاکس خطرات سم اصلی آن را ندارد به علاوه زمانی که این سم وارد گردش خون شود امکان خطر دارد اما استفاده از بوتاکس به صورت موضعی انجام می شود و آسیبی فرد را تهدید نمی‎کند. هشدار: در آرایشگاه بوتاکس نکنید. از نظر وزارت بهداشت و درمان کشور استفاده از بوتاکس تنها توسط پزشکان متخصص و دوره دیده مجاز است و باید در مراکز درمانی مانند کلینیک‎ها، بیمارستان‎ها و درمانگاه‎ها انجام شود و انجام آن توسط افراد بی تجربه و در مراکز غیر معتبر ممنوع است. انجام بوتاکس در مراکز غیر معتبر و توسط افراد غیرپزشک عواقبی به همراه دارد که در ادامه به آن‎ها می‎پردازیم:

 • بوتاکس فقط توسط پزشکان و یا با نسخه‎ی پزشک قابل تهیه است بنابراین در مراکز غیر معتبر از بوتاکس غیر استاندارد و یا قاچاق استفاده می‎شود که امکان بروز عوارضی مانند آلرژی حاد را در پی دارد.
 • اگر دچار عوارض حاد شوید به دلیل عدم حضور پزشک امکان درمان و یا رفع مشکل احتمالی وجود ندارد. احتمال بروز عوارض جانبی مانند افتادگی چشم، عدم تقارن و یا دو بینی در مراکز غیر درمانی بیشتر است.

توجه داشته باشید این تزریق اگر توسط پزشک متخصص و حاذق انجام گردد نتیجه بهتر و عوارض کمتری در پی خواهد داشت.

کاربرد تزریق بوتاکس

بوتاکس کاربردهای بسیاری در زمینه زیبایی دارد که در ادامه به برخی از آن‎ها اشاره می‎کنیم:

 • بالا بردن ابروها

ممکن است عضلات و ماهیچه‎هایی که زیر ابرو قرار دارند به دلایل مختلف مانند افزایش سن شل می‎شوند و دچار افتادگی گردند. تزریق بوتاکس با فلج کردت عضله مورد نظر به سفت شدن و در نتیجه بالا رفتن ابرو می‎کند.

 • اطراف چشم

از عواملی که زیبایی چهره را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‎دهد خطوط خنده است که در گوشه چشم افراد بزرگسال ممکن است ایجاد شود. تزریق به این عضله‎ها، باعث کاهش حرکت آن‎ها و در نتیجه از بین رفتن این خطوط می‎شود.

 • پیشانی

این تزریق مهم‎ترین کاربرد بوتاکس است.  پیشانی باعث از بین رفتن و از کار افتاد ماهیچه پیشانی می‎شود. پیشانی جز نواحی از بدن است که چین و چروک بسیاری دارد. با تزریق به پیشانی می‎توان از حرکت عضلات آن جلوگیری کرد. در نتیجه این تزریق چین و چروک‎های پیشانی کاهش پیدا می‎کند و یا کامل از بین می‎رود.

 • زیر بغل یا کف پا

بعضی افراد تعرق بسیار زیادی دارند این تعرق در مواردی به حدی است که از کف دست، پا و زیر بغلشان گویی آب چکه می‎کند. این حد از تعرق می‎تواند ژنتیکی باشد. برای چنین افرادی اغلب تزریق تجویز می‎شود. تزریق بوتاکس در این نواحی باعث می‎شود تا عصب‎هایی که به صورت نرمال فعالیت ندارند از کار افتاده و تعرق از بین رود. در اکثر موارد 2 الی 3 سال تاثیر تزریق باقی می‎ماند و پس از آن عصب‎ها به حالت عادی برگشته و تعرق بدن روند طبیعی خود را طی می‎کند. علاوه بر کاربرد گسترده بوتاکس در عرصه زیبایی از آن در زمینه‎های درمانی نیز استفاده می‎شود مواردی مانند لوچی چشم، اسپاسم ماهیچه‎ها مانند ماهیچه صورت، پرش پلک، انقباض و یا تیک گردن از گزینه‎هایی است که برای درمان و رفع آن‎ها از تزریق بوکس استفاده می‎شود.

تا چه سنی امکان بوتاکس وجود دارد

محدودیت سنی ندارد اما به گفته پزشکان افراد بالای 60 سال و جوان تر از 18 سال بهتر است این عمل زیبایی را انجام ندهند زیرا عوارض ناشی از تزریق آن برای این افراد بیشتر است.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه  تزریق بوتاکس بنا به دلایل مختلف مانند ناحیه تزریق، دفعات انجام آن، مارک بوتاکس و... می‎تواند متفاوت باشد. هزینه بوتاکس در قسمت‎های مختلف بدن و صورت متفاوت است.