جراحی زیبایی
5
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 4

اغلب مایلیم مقداری از چربی‌های بدن را به میزان جزئی از بین ببریم. چربی مناطقی از بدن که در برابر ورزش و رژیم مقاوم هستند باعث ایجاد نگرانی می‌شوند. حال این چربی مقاوم خواه در سینه یک مرد باشد و یا در شکم، ران، زیر چانه یک خانم. راه‌های مناسب بسیاری وجود دارد تا کمک کند چربی‌هایی که در برابر رژیم و ورزش مقاوم شده‌اند و جابه‌جا نمی‌شوند را از بین ببرد. این روش‌های کاهش چربی اغلب با هدف ایجاد یک بدن صاف و شکل گرفته برای فرد انجام می‌شود. یکی از انواع روش‌های کاهش وزن که به از بین رفتن چربی‌های مقاوم در برابر رژیم و ورزش کمک می‌کند لیپولیز است. لیپو به معنای چربی و لیز به معنای شکستن و یا آب کردن است. به طور کلی این روش به معنای استفاده از ابزارهای متفاوت برای آب کردن چربی ‌های موضعی و خارج کردن آن‌ها است. چگونگی لیپولیز در لیپولیز بنا به تشخیص و صلاح دید پزشک بیمار تحت بی‌حسی و یا بی‌هوشی قرار می‌گیرد. پس از تزریق بی‌حسی به زیر پوست و داخل چربی کانولا وارد بدن فرد شده و با کمک امواج گوناگون به آب کردن و لیز شدن چربی‌های منطقه مورد نظر می‌پردازد تا این چربی‌ها به کمک ساکشن از بدن خارج شود. بیمار چند ساعت بعد از عمل می‌تواند مرخص شود.

موارد منع لیپولیز

 • زنان باردار و یا شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی
 • افراد مبتلا به بیماری کبدی
 • افرادی که میزان چربی بدن آن‌ها بسیار بالا باشد

روش‌ های مختلف لیپولیز

 • مزوتراپی

با تزریق مواد داخل بافت چربی

 • اولتراسونیک

به کمک امواج صوتی

 • لیزرلیپولیز

توسط فیبر نوری لیزر لیپولیزر در این روش که از رایج‌ترین پیکرتراشی‌ها است سعی می‌شود در ابتدا چربی‌ها را به کمک تابش اشعه‌ی لیزر به صورت نیمه مایع در آید پس از آن در مواردی این چربی‌ها می‌توانند جذب بدن ‌شوند و یا از بدن تخلیه می‌شوند. با کمک این روش مقدار قابل توجهی از چربی‌ها برداشته می‌شوند و پوست سفت می‌شود. در لیپولیزر از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و ممکن است یک جلسه‌ی آن بین یک تا سه ساعت به طول بیانجامد. چرا لیپولیزر انجام پیکرتراشی به کمک لیپولیزر نتایج بسیار دقیق و علی را برای فرد به دلیل ظرافت کار به وسیله‌ی لیزر به وجود می‌آورد. در لیپولیزر با تابش اشعه لیزر در زیر پوست کلاژن‌ها تحریک شده و در نهایت باهث سفت شدن پوست می‌شود. همچنین این روش نسبت به روش‌های دیگر درد و تورم کمتری به همراه دارد.

عوارض لیپولیز

باید توجه داشت که همه‌ی جراحی‌های زیبایی عوارضی در پی دارند. اما به کمک پیشرفت علم پزشکی لیپولیز نه تنها عوارض بسیار کمی دارد بلکه می‌توان گفت این جراحی زیبایی تا حدودی عوارض پس از عمل ندارد. عوارض این عمل در موارد بسیار کم و نادری می‌تواند از موارد زیر باشد:

 • عدم تقارن و نظم در محل درمان شده که با انجام مجدد عمل لیپولیز قابل اصلاح است.
 • عفونت در محل ورود کانولا که بسیار نادر است و با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.
 • ایجاد افتادگی و شلی پوست در قسمت درمان شده در مواردی که حجم چربی‌های منطقه بسیار زیاد باشد که در این صورت فرد نیاز به جراحی و سپس لیپولیز دارد.
 • باقی ماندن محل زخم که به آن اسکار می‌گویند که بسیار نادر است زیرا محل ورود فیبر لیزر بسیار کوچک است.
 • سوختگی پوست در صورتی که پزشک تجربه کافی در این زمینه را نداشته باشد. به همین دلیل گفته می‌شود که حتما نزد پزشک متخصص و با تجربه عمل جراحی خود را انجام دهید.

ماندگاری لیپولیز

هیچ‌کدام از روش‌های درمان چاقی موضعی در صورت حفظ وزن بازگشت ندارند. البته لازمه آن این است که بافت‌های چربی در عمل تخریب شوند زیرا سلول‌های چربی در فرد بالغ به طور معمول قابل تکثیر نیست. بنابراین پس از انجام عمل‌های زیبایی پیکرتراشی بهتر است از رژیم غذایی سالم استفاده کنید تا مجددا چاق نشوید البته شایان ذکر است در صورت چاق شدن هم مقدار چاقی ناحیه تحت درمان نسبت به سابر نواحی کمتر بوده و به حالت قبل برنمی‌گردد.

محل های مورد درمان

به طور کلی هر قسمتی از بدن که چربی به صورت موضعی در آن وجود دارد می‌تواند تحت درمان لیپولیز قرار گیرد. قسمت‌هایی مانند غبغب، سینه در آقایان، شکم، پهلو، ران و ... محل‌های مناسب لیپولیز هستند.

قبل و بعد

 • دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی مصرف سیگار و الکل باید قطع شود زیرا باعث کند شدن روند بهبود فرد می‌گردد.
 • از مصرف دارهای رقیق کننده خون از یک هفته قبل از عمل باید جلوگیری شود، زیرا ممکن است باعث ایجاد خون ریزی در حین عمل و یا پس از آن شود.
 • برای انجام این عمل باید ناشتا باشید و از 8 ساعت قبل از عمل چیزی میل نکنید.
 • با اینکه این عمل، عملی سرپایی است اما انجام آزمایش‌هایی مانند آزمایش خون برای آن ضروری است.
 • پس از انجام عمل به مدت چهار هفته باید گن تجویز شده‌ی پزشک خود را بپوشید.
 • دفع ترشحات سه تا پنج روز پس از عمل طبیعی است و از بین می‌رود.
 • اندام‌های مورد نظر براساس نظر پزشک در زمان مقرر باید ماساژ داده شوند تا خونابه‌های آن ناحیه به صورت کامل خارج شود.

هزینه عمل لیپولیز

لیپولیز از جراحی‌های زیبایی پیکر تراشی است که مهم‌ترین عامل تعیین قیمت آن هزینه دستمزد پزشک متخصص می‌باشد. برخی پزشکان پس از معاینه فرد و با توجه به میزان چربی‌های اضافه فرد قیمت را تعیین می‌کنند. همچنین ناحیه‌ای که نیاز به تخلیه چربی دارد نیز در تعیین هزینه آن نقش مهمی دارد. بنابراین برای تعیین هزینه این عمل بهتر است ابتدا فرد مورد معاینه قرار گیرد و با توجه به ناحیه مورد نظر و درصد چربی آن ناحیه هزینه‌ی آن براورد شود. لازم است متقاضیان توجه داشته باشند که از عوامل بسیار مهم برای جلوگیری از بروز عوارض لیپولیز انتخاب پزشک مناسب و ماهر است بنابراین برای انتخاب پزشک خود دقت بسیاری به کار ببرید.