پوست ، مو و ناخن
4
dpTJqEy7tgCRuyNJFZUh1571574362.jpeg
دکتر سمیه حجازی نیا

زمان مطالعه 5 دقیقه
کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلاریس یک بیماری شایع بدون خطر است که بصورت نواحی زبری و خشکی همراه با یکسری برجستگیهای کوچک معمولاً روی بازو، ران، گونه یا باسن ظاهر می شود. این برجستگیها معمولاً خارش یا اذیتی ندارند. کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی به عنوان یک واریاسیون یا مدلی از پوست نرمال است یعنی جزئی از ساختار طبیعی پوست هست که قابل پیشگیری یا درمان قطعی نیست، ولی شما می توانید آن را با یکسری  کرم ها و مرطوب کننده ها درمان کنید و ظاهرش را بهتر کنید. پوست مرغی معمولا بعد از 30 سالگی از بین میرود.

علائم ایجاد کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلار در هر سنی می تواند ایجاد شود ولی بیشتر در کودکان شایع‌تر است .علائم و نشانه ها شامل:

 •   برجستگی های کوچک بدون درد معمولاً قسمت بالای بازو، گونه، باسن و ران
 •       زبری و خشونت پوست در این نواحی همراه با یکسری دانه‌های برجسته
 •       بدتر شدنش با تغییرات فصل مخصوصاً زمانی که رطوبت کم شود و پوست تمایل دارد که خشک تر باشد
 •   نماد سمباده مانند که  شبیه به پوست مرغ یا پوست غاز است

 علت ایجاد کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلار به دنبال ساخته شدن کراتین (قسمت سفتی که از پوست شما در برابر آسیب‌های مضر وعفونت‌ها محافظت می کند) ایجاد می شود. کراتوز پیلار به دلیل اختلالی که در ساخت این کراتین هست ایجاد میشود. این کراتین یک پلاک پوسته داری را ایجاد میکند که منفذ فولیکول مو را میبندد. معمولا تعداد زیادی از این پلاک ها تشکیل میشوند و باعث می شود که نمای کلی پوست خشن زبر و دارای برجستگی ها و برآمدگی های ریز به نظر بیاید.

کسی دقیقاً نمی داند که چرا ساخت کراتین انجام میشود ولی میتواند به علت بیماری های ژنتیکی یا سایر مشکلات پوستی مثل درماتیت آتوپیک همراهی داشته باشد پوست های خشک هم تمایل دارند که با این شرایط بدتر شوند. تشخیص عموما شما نیازی نیست که برای این مشکل به پزشک مراجعه کنید اگر به پزشک مراجعه کردید با نگاه کردن به ناحیه درگیر میتواند به شما تشخیص این بیماری را بدهد و نیاز به بررسی و تست خاصی وجود ندارد.

 نحوه درمان کراتوز پیلاریس

به تدریج کراتوزیس پیلار خودش خود به خود بهبود پیدا میکند در اواسط دوره شما ممکن است از ترکیبات مختلفی برای بهبود ظاهر پوست استفاده کنید. اگر مرطوب کردن و سایر درمانهای خانگی کمک نکرد پزشک شما میتواند به شما یک سری کرم های درمانی را پیشنهاد کند. کرمهای برای برداشت پوست مرده کرم هایی که حاوی اسید میوه، لاکتیک اسید، سالیسیلیک اسید یا اوره هستند به برداشت سلول های پوست مرده کمک می کند .همچنین باعث مرطوب شدن و نرم شدن پوست خشک میشوند.

برحسب میزان قدرت این کرم ها (کرمهای اکسفولیانت موضعی) به صورت  بدون نسخه با نسخه قابل دسترسی هستند. پزشک شما میتواند به شما بهترین گزینه این کرم ها را معرفی کند و استفاده از آن ها را برای شما توضیح دهد. اسیدهای که داخل این کرم ها هستند ممکن است ایجاد قرمزی سوزش یا تحریک پوست کند، پس برای کودکان جوان اطفال کم سن توصیه نمی شود . کرم هایی برای پیشگیری از فولیکول های بسته شده یا پلاک شده کرم های مشتق از ویتامین  A (رتینوئید موضعی) با تحریک ساخت و ساز سلولی و پیشگیری از بسته شدن فولیکول های مو عمل میکنند. ترتینوئین(رتین A) و تازاروتن مثال هایی از کرم های رتینوئید موضعی هستند .این محصولات می توانند باعث تحریک و خشکی پوست شوند. همچنین اگر شما باردار یا شیرده هستید پزشک شما ممکن استفاده از این درمان را به تاخیر بیاندازد یا به شما درمان های دیگری را معرفی کند.

درمان خانگی کراتوز پیلاریس

معمولا اقدامات خانگی در پیشگیری از کراتوز پیلار کمک نمیکند ویا نمی تواند باعث متوقف شدنش شود ولی میتواند باعث بهبود نمای  ظاهری پوست آسیب دیده بشود استفاده از آب گرم و محدود کردن مدت حمام آب گرم و حمام طولانی  باعث از بین رفتن روغن روی سطح پوست میشود و چربی سطح پوست را از بین می‌برد، پس محدود کردن مدت حمام یا دوش گرفتن به زیر 10 دقیقه توصیه میشود .از آب گرم  ونه خیلی داغ استفاده کنید . با پوستتان به ملایمت برخورد کنید از صابون هایی که قوی هستند یا پوستتان را خشک می کنند استفاده نکنید. به آرامی پوستهای مرده را با یک لیف نرم بردارید. خراشیدن یا خاراندن شدید پوست یا برداشتن و پلاک های فولیکول مو می تواند باعث تحریک پوست و بدتر شدن شرایط شود. بعد از شستن یا حمام کردن به آرامی با یک حوله نرم پوستتان را خشک کنید و بگذارید که مقداری از رطوبت روی پوستتان باقی بماند.

از کرم های درمانی استفاده کنید از کرم های بدون نسخه که حاوی اوره ، اسید لاکتیک، اسید میوه (آلفاهیدروکسی اسید) یا سالیسیلیک اسید هستند استفاده کنید. این کرمها کمک می‌کنند به برداشت پوست مرده و همچنین باعث نرم تر شدن پوست خشک میشوند. قبل از مرطوب کننده از این کرم ها استفاده کنید. مرطوب کننده زمانی که پوست هنوز رطوبت بعد از حمام را دارد از یک مرطوب کننده که حاوی لانولین وازلین یا گلیسیرین است استفاده کنید. این ترکیبات باعث نرم شدن پوست خشک میشوند و به مرطوب نگهداشتن پوست کمک میکند .مرطوب کننده های غلیظ تر بهتر عمل می کنند مثل اوسرین و ساپیل . برای چندین بار در روز باید از این مرطوب کننده ها استفاده کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

معمولاً پوست مرغی یا کراتوز پیلار نیازی به درمان ندارد، ولی اگر شما در مورد ظاهر پوست خود یا فرزند تان نگران هستید.شما می‌توانید با پزشک خانواده یا پزشک متخصص پوست مشورت کنید و او اغلب با معاینه پوست و دیدن این برجستگی های پوسته دار و تیپیک، تشخیص را میدهد. آماده شدن برای قرار ملاقات ویزیت شما ممکن است در مرحله  اول پزشک خانواده شما را ببیند و در صورت نیاز شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد.

مشاوره دکتر پوست

سوالاتی که باید از پزشک بپرسید

 •   چه چیزی باعث این علائم می شود ؟
 • علت های احتمالی دیگر برای این علائم چه چیزهایی هستند؟
 •   آیا این شرایط  موقتی است یا به طور دائم باقی می ماند؟
 •   بهترین درمان که برای آن وجود دارد چه می باشد ؟
 •   آیا جایگزینی برای درمان پیشنهادی شما وجود دارد ؟
 •   آیاجایگزین ژنریک هم برای داروهای که شما نوشته اید وجود دارد ؟

سوالاتی که پزشک از شما می پرسد

 •   چه زمانی علائم  شما شروع شد؟
 •   آیا علائمتان موقتی و گذرا هستند یا به طور مداوم باقی می‌مانند؟
 • چه چیزهایی باعث بهتر شدن علائم میشود؟
 •   چه چیزهایی باعث بدتر شدن علائم میشود؟
 •   آیا اعضای خانواده بیماری پوستی شبیه به شما دارند؟
 •   آیا شما یا کودکتان سابقه از آسم رینیت آلرژیک و سایر آلرژی ها دارید ؟
 • آیا شما یا کودکتان سابقه‌ای از اگزما در حال حاضر یا در گذشته دارید؟