زنان ، زایمان و نازایی
4.13
نوشته شده توسط زوپ

hot flashes

گرگرفتگی احساس ناگهانی گرما است، که اغلب در صورت، گردن و سینه شدیدتر است. ممکن است پوست شما هم قرمز شود. گرگرفتگی می تواند باعث تعریق هم بشود، و اگر بیش از اندازه گرمای بدن را از دست بدهید، ممکن است پس از آن احساس سرما کنید.گرگرفتگی بیشتر به دلیل یائسگی است، وقتی که دوره های قاعدگی نامنظم شده و در نهایت متوقف می شوند، اگرچه سایر مشکلات پزشکی نیز می توانند باعث گرگرفتگی شوند. در حقیقت، گرگرفتگی شایعترین علامت گذار به یائسگی است.

این که گرگرفتگی چند وقت یک بار رخ می دهد در بین زنان متفاوت است و می تواند از چند بار در هفته تا چندین بار در ساعت متفاوت باشد. انواعی از درمان ها برای گرگرفتگی های آزاردهنده خاص وجود دارند.

آشنایی با علائم گرگرفتگی

حین گرگرفتگی، شما ممکن است دچار این علایم شوید:

احساس گرمای ناگهانی داشته باشید که در نیمه بالایی بدن شما و صورت پخش می شود.

ظاهری برافروخته با پوستی قرمز و لکه لکه

تپش سریع قلب

تعریق، بیشتر در نیمه بالایی بدن

احساس سرما وقتی که گرگرفتگی از بین می رود

گرگرفتگی ها می توانند تکرر و شدت متفاوتی داشته باشند. این که علایم چه مدت طول می کشند بسیار متفاوت است. به طور متوسط، علایم بیش از هفت سال طول می کشند. برخی زنان بیش از 10 سال این علایم را دارند.

علت گرگرفتگی شناخته شده نیست، اما به احتمال زیاد به عوامل متعددی مربوط است. این عوامل شامل تغییر در هورمون های تولیدمثلی و ترموستات بدن شما (هیپوتالاموس) هستند، که به تغییرات خفیف در دمای بدن حساسیت بیشتری پیدا می کنند.

عوامل خطرساز گرگرفتگی

همه زنانی که وارد یائسگی می شوند گرگرفتگی ندارند، و مشخص نیست که چرا برخی زنان این مشکل را دارند. عواملی که ممکن است خطر ابتلا شما را افزایش دهند شامل این موارد هستند:

سیگار کشیدن: زنانی که سیگار می کشند احتمال بیشتری برای ابتلا به گرگرفتگی دارند.

چاقی: بالا بودن شاخص توده بدنی (BMI) با افزایش تکرر گرگرفتگی ها همراه است.

نژاد: زنان آفریقایی آمریکایی گرگرفتگی یائسگی را بیش از زنانی از تبار اروپایی گزارش می کنند. گرگرفتگی در زنان با تبار ژاپنی و چینی از زنان سفیدپوست اروپایی کمتر شایع است.

گرگرفتگی های شبانه (تعریق شبانه) می توانند شما را از خواب بیدار کرده و با گذشت زمان باعث بی خوابی مزمن شوند. ارتباطی بین گرگرفتگی و افزایش خطر بیماری قلبی و از دست دادن تراکم استخوان وجود دارد.

پزشک شما اغلب می تواند بر اساس توصیف شما از علایم گرگرفتگی را تشخیص دهد. پزشک شما ممکن است برای بررسی این که آیا شما در گذار به یائسگی هستید یا خیر، انجام آزمایش های خونی را پیشنهاد کند.

آشنایی با درمان گرگرفتگی

موثرترین راه برای تسکین ناراحتی گرگرفتگی مصرف استروژن است، اما مصرف این هورمون با خطراتی همراه است. اگر استروژن برای شما مناسب باشد و اگر پیش از گذشت 10 سال از آخرین دوره قاعدگی شما یا پیش از 60 سالگی آن را شروع کنید، فواید آن می تواند بیش از خطرات باشد.

داروهایی مانند ضدافسردگی ها و داروهای ضد تشنج نیز به کاهش گرگرفتگی کمک می کنند، اگرچه کمتر از هورمون ها مؤثر هستند.

در مورد فواید و مضرات درمان های مختلف با پزشک صحبت کنید. اگر گرگرفتگی با زندگی شما تداخلی ندارد، احتمالاً به درمان نیازی ندارید. در بیشتر زنان گرگرفتگی به تدریج حتی بدون درمان فروکش می کند، اما ممکن است توقف آن چندین سال طول بکشد.

درمان هورمونی

استروژن هورمون اولیه ای است که برای کاهش گرگرفتگی استفاده می شود. زنانی که جراحی برداشت رحم (هیسترکتومی) داشته اند می توانند استروژن را به تنهایی مصرف کنند. اما اگر شما رحم دارید، برای حفاظت در برابر سرطان آستر رحم (سرطان اندومتر)، باید پروژسترون را همراه با استروژن مصرف کنید.

با هر رژیم درمانی، درمان باید مناسب نیازهای شما باشد. پیشنهاد راهنما ها استفاده از کمترین دوز مؤثر برای کنترل علایم است. این که چه مدت درمان را به کار می برید بستگی به تعادل خطرات برای شما و فواید درمان هورمونی دارد. هدف بهینه سازی کیفیت زندگی شما است.

داروی ترکیبی بازدوکسیفن همراه با استروژن کنژوگه شده (Duavee) برای درمان علائم یائسگی تایید شده است. ممکن است این دارو خطر سرطان رحم را در شما افزایش ندهد و از استخوان های شما محافظت کند.

اگر شما تا کنون لخته شدن خون یا سرطان پستان داشته اید، درمان استروژن گزینه مناسبی نیست.

ضدافسردگی ها

یک شکل پاروکستین دوز پایین (Brisdelle) تنها درمان غیر هورمونی برای گرگرفتگی است که توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است. سایر ضدافسردگی هایی که برای درمان گرگرفتگی به کار رفته اند شامل این موارد هستند:

ولنافاکسین (Effexor XR، Pristiq)

پاروکستی (Paxil، Pexeva)

فلوکستین (Prozac، Sarafem، و سایر)

این داروها برای گرگرفتگی های شدید به اندازه درمان هورمونی موثر نیستند، اما می توانند برای زنانی که نمی توانند از هورمون ها استفاده کنند، موثر باشند. عوارض جانبی احتمالی شامل حالت تهوع، گیجی، افزایش وزن، خشکی دهان یا اختلال عملکرد جنسی هستند.

سایر داروهایی که ممکن است برای برخی زنان باعث تسکین شوند شامل این موارد هستند:

گاباپنتین (Neurontin، Gralise، و سایر). گاباپنتین یک داروی ضد تشنج است که تا حد متوسطی در کاهش گرگرفتگی ها موثر است. عوارض جانبی می توانند شامل خواب آلودگی، گیجی و سردرد باشند.

کلونیدین (Catapres، Kapvay، و سایر). کلونیدین که قرص یا patch است که به طور معمول برای درمان فشار خون بالا به کار می رود، ممکن است تا حدی گرگرفتگی را تسکین دهد. عوارض جانبی شامل گیجی، خواب آلودگی، خشکی دهان و یبوست هستند.

روش بلوک عصبی

نشان داده شده است که روشی به نام بلوک گانگلیون ستاره ای برای درمان گرگرفتگی های متوسط تا شدید نویدبخش است، اما به تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است. این روش شامل تزریق یک داروی بی حسی به داخل یک خوشه عصبی در گردن است. این درمان برای مدیریت درد به کار رفته است. عوارض جانبی شامل درد و کبودی در محل تزریق هستند.

درمان خانگی گرگرفتگی

خود را خنک نگه دارید: افزایش خفیف در دمای مرکزی بدن شما می تواند باعث تحریک گرگرفتگی شود. چند لایه لباس بپوشید که وقتی احساس گرما کردید بتوانید لباس خود را در آورید.

پنجره ها را باز کنید یا از پنکه یا کولر استفاده کنید: اگر می توانید، دمای اتاق را کاهش دهید. اگر احساس می کنید دارید دچار گرگرفتگی می شوید، یک جرعه نوشیدنی سرد بنوشید.

به آنچه می خورید و می نوشید دقت کنید: غذاهای تند و ادویه دار، نوشیدنی های کافئین دار، و الکل می توانند باعث تحریک گرگرفتگی شوند. یاد بگیرید محرک های خود را بشناسید و از آنها دوری کنید.

استراحت کنید و آرامش داشته باشید: برخی زنان با مدیتیشن، تنفس آهسته و عمیق، یا سایر تکنیک های کاهش استرس گرگرفتگی را تسکین می دهند. حتی اگر این رویکردها گرگرفتگی شما را تسکین ندهند، ممکن است فواید دیگری داشته باشند، مانند بهبود اختلالات خواب که تمایل به بروز در یائسگی دارند.

سیگار نکشید: سیگار کشیدن با افزایش گرگرفتگی ارتباط دارد. شما ممکن است با سیگار نکشیدن گرگرفتگی، به علاوه خطر بسیاری از مشکلات بهداشتی جدی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان را کاهش دهید.

وزن خود را کاهش دهید: اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن ممکن است به شما در تسکین گرگرفتگی کمک کند.

شواهد رو به افزایش حاکی از آنند که تکنیک های خاصی می توانند به تسکین گرگرفتگی کمک کنند، شامل:

مدیتیشن ذهن آگاه: این نوع مدیتیشن شما را وادار می کند روی آنچه لحظه به لحظه اتفاق می افتد، تمرکز کنید. اگر چه نشان داده نشده که این روش گرگرفتگی را تسکین می دهد، ممکن است میزانی که گرگرفتگی شما را آزار می دهد کاهش دهد.

طب سوزنی: برخی مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی ممکن است تکرر و شدت گرگرفتگی را کاهش دهد، اما نتایج ضد و نقیض هستند، بسیاری از مطالعات بهبودهایی را در هر دو گروه فعال و کنترل نشان می دهند، اما تفاوتی بین دو گروه نیست.

مکمل های غذایی

افراد اغلب تصور می کنند که محصولات «طبیعی» باعث آسیب نمی شوند. با این وجود، همه مکمل ها ممکن است عوارض جانبی بالقوه مضری داشته باشند، همچنین مکمل ها می توانند با داروهایی که مصرف می کنید یا سایر مشکلات پزشکی تداخل داشته باشند. همیشه آنچه را که مصرف می کنید با پزشک مرور کنید.

مکمل های غذایی که به طور شایع برای علایم یائسگی به کار می روند شامل این موارد هستند:

استروژن های گیاهی: زنان آسیایی، که به طور منظم سویا مصرف می کنند، نسبت به زنانی از سایر قسمت های جهان احتمال کمتری دارند که گرگرفتگی و سایر علایم یائسگی را گزارش کنند. یک دلیل این موضوع ممکن است به ترکیبات شبه استروژن در سویا مربوط باشد.

با این وجود، مطالعات عموماً در مورد سویا فایده کمی یافته اند یا هیچ فایده ای نیافته اند، اگرچه تحقیقاتی برای مشخص کردن این که آیا اجزای بخصوصی از سویا مانند جنیستین به گرگرفتگی کمک می کنند، در حال انجام است.

کوهوش سیاه (black cohosh): کوهوش سیاه در میان زنانی با علائم یائسگی محبوب بوده است. مطالعات در مورد کارایی کوهوش سیاه نتایج مخلوطی داشته اند، و این مکمل ممکن است در شرایط نادری برای کبد مضر باشد.

جینسینگ: در حالی که به نظر می رسد جینسینگ در مورد علایم خلقی و بی خوابی مفید است، به نظر نمی رسد که گرگرفتگی را کاهش دهد.

آنژلیک چینی (Dong quai): نتایج مطالعات نشان می دهند که آنژلیک چینی برای گرگرفتگی موثر نیست. این مکمل می تواند کارایی داروهای رقیق کننده خون را افزایش دهد، که این موضوع می تواند باعث مشکلات خونریزی دهنده شود.

ویتامین E: مصرف مکمل ویتامین E ممکن است تا حدی گرگرفتگی های خفیف را کاهش دهد. در دوز بالا، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

آمادگی برای مراجعه به پزشک

برای گرگرفتگی، شما احتمالاً با دیدن پزشک خانوادگی یا متخصص زنان شروع می کنید.

پیش از ملاقات با پزشک، فهرستی از این موارد تهیه کنید:

علایم شما، شامل تعداد گرگرفتگی هایی که در روز دارید و شدت آنها

داروها، گیاهان دارویی، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید، شامل دوز آنها

سوالاتی باید از پزشک بپرسید

اگر ممکن است یک عضو خانواده یا دوست را با خود ببرید تا به شما کمک کند اطلاعاتی که دریافت می کنید را به یاد بیاورید. یک دفتر یادداشت یا وسیله ای با خود بیاورید تا اطلاعاتی که دریافت می کنید را یادداشت کنید.

برخی سوالات اساسی برای پرسش از پزشک شامل این موارد هستند:

آیا من نیاز به هیچ آزمایشی دارم؟

چه درمان هایی برای کمک به علایم من موجود هستند؟

من چه کار دیگری می توانم برای تسکین علایمم انجام دهم؟

آیا درمان های جایگزینی هست که من بتوانم امتحان کنم؟

آیا اطلاعات چاپ شده ای هست که من بتوانم داشته باشم؟ شما چه سایت هایی را توصیه می کنید؟

اگر حین ملاقات سؤالات دیگری برای شما پیش آمد، در پرسیدن آنها تأمل نکنید.

سوالاتی که ممکن است پزشک از شما بپرسد

برخی سوالاتی که پزشک ممکن است بپرسد شامل این موارد هستند:

آیا هنوز قاعده می شوید؟

آخرین قاعدگی شما کی بوده است؟

علائم شما چند وقت یک بار شما را آزار می دهند؟

علائم شما باعث چه میزان ناراحتی برای شما شده اند؟

آیا چیزی هست که به نظر برسد به شما کمک می کند؟

آیا چیزی هست که علائم شما را بدتر کند؟