بیماری ها

آلرژی

1559122172-LfcmI.jpg

آلرژی یا حساسیت چیست؟ چگونه  به وجود می آید و کدام یک  از ارگان های بدن می تواند آلرژی را نشان دهد. ما انسان ها دارای سیستم های مختلف در بدن هستیم به طور مثال سیستم قلبی عروقی که وظیفه ی آن پمپاژ کردن خون است و یا سیستم های دیگر همچون سیستم گوارشی، تنفسی و... یکی از مهمترین ها سیستم ایمنی، که دارای وظایف متعددی است از جمله نگهبانی از بدن ما و تشخیص و تفکیک عوامل غیر خودی در بدن مثل باکتری ها، میکروب ها، قارچ ها یا مثل پروتیین های غیر انسانی مثل شیر گاو، گرده ی گل ها و برخی غذاهایی که می خوریم، این ها با انتی ژن های بدن ما در تضاد و تداخل هستند. به واسطه ی برخی اختلالات ژنتیکی باعث می شود که سیستم ایمنی قادر نباشد تا ماده ی مضر و بی خطر را تشخیص دهد، بنابراین سیستم واکنش نشان می دهد.

آلرژی از جایی بوجود می آید که سیستم ایمنی واکنش نابه جا از خود نشان دهد. می توان گفت علایم آلرژی تقریبا در تمامی نقاط بدن می تواند خود را نشان دهد. اما شایع ترین آن می تواند در بینی به صورت خارش، کیپ شدن، ترشح بینی باشد. و گاها می تواند با سرماخوردگی و یا سینوزیت اشتباه گرفته شود. و همین سبب می شود با اقدامات دارویی همچون آنتی بیوتیک ها برطرف نگردد، آلرژی با عواملی همچون سرفه و خس خس همراه است که اگر به موقع درمان نشود می تواند به آسم تبدیل شود. به طور مثال بر حسب آمارنود درصد از اطفالی که آلرژی می گیرند، آلرژی آن ها به آسم تبدیل می شود، همچنین شصت درصد بالغین نیز بر اثر آلرژی آسم می گیرند.
انواع آلرژی:
آلرژی پوستی، دستگاه گوارش، دارویی
آلرژی در پوست:
این نوع آلرژی به صورت کهیر، اگزما، خشکی پوست و خارش پوست خود را نشان می دهد.
آلرژی در دستگاه گوارش:
که باعث استفراغ، بی اشتهایی، اسهال، یبوست می گردد.
آلرژی های دارویی:
عموما این نوع آلرژی با حساسیت به نوع خاصی از دارو مشخص می گردد.
آیا آلرژی می تواند کشنده باشد؟ 
بله به ندرت، می تواند باعث یک واکنش سیستمی به نام آنافلاکسی شود که یک واکنش بسیار شدید آلرژیک است، این واکنش همه ی نقاط بدن را می تواند درگیر کند و باعث افت فشار خون و ایجاد شوک در فرد می شود.به طور کلی شرح حال ژنتیک در تشخیص آلرژی بسیار مهم است، چرا که بسیاری از افراد در خانواده ی خود سابقه ی بیماری آلرژی را دارند. البته گاهی اوقات شرایط محیطی هستند که بر این ژن های ارثی اثر می گذارند. در آخر اینکه عوامل محیطی همچون تغییر در شرایط زندگی افراد، شرایط اقلیمی و آب و هوایی همچون آلودگی هوا و ریزگردها در آلرژی بی تاثیر نیستند و به این علت که بیماری آلرژی زمینه ی بوجود آمدن بسیاری از بیماری های مهم است از این رو پرداختن و درمان به موفع آن بسیار حیاتی است.

مشاوره با پزشک