بیماری ها

بیوپسی پروستات

avatar-155049308344115.jpg
دکتر آرش رنجبر

1557834865-YRyU5.jpg

 بیوپسی پروستات پروسه ای است که برای نمونه برداری از بافت مشکوک پروستات انجام می شود. پروستات اندامی کوچک و گردو شکل است که در مردان مسئول تولید مایعی برای تغذیه و تسهیل حرکت و انتقال اسپرم ها می باشد. در حین بیوپسی، سوزنی جهت برداشتن تعدادی از سلول های پروستات استفاده می شود.

این پروسه توسط پزشک اورولوژیست انجام می شود. پزشک شما ممکن است بر اساس نتایج تست های پیشین، نظیر تست آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA، آزمایش خون و یا آزمایش دیجیتالی رکتال، که ممکن است علایمی از سرطان را نشان دهند، از بیوپسی پروستات جهت تشخیص قطعی استفاده می کنند. این نمونه ها در زیر میکروسکوپ برای تشخیص ناهنجاری های سلولی به نشانه ی سرطان بررسی می شوند. در صورت وجود سرطان، از این تست می توان برای تشخیص میزان پیشرفت آن و انتخاب بهترین گزینه ی درمانی استفاده کرد.

علت انجام بیوپسی :

بیوپسی پروستات برای تشخیص سرطان استفاده می شود. پزشک شما در شرایط زیر ممکن است این تست را تجویز کند:

 ▪️ نتایج تست PSA مقادیر آنتی ژن را بالاتر از حد نرمال برای سن شما نشان دهند.

 ▪️ در حین معاینه ی رکتال، پزشک برآمدگی یا پدیده ی غیرطبیعی دیگری را حس کند.

 ▪️ در صورتی که تست بیوپسی را سابقاً انجام داده باشید، اما تست PSA همچنان مقادیر بالایی را نشان دهد.

 ▪️ بیوپسی سابقی که انجام داده اید، سلول های بافتی غیرنرمال را نشان دهند که سرطانی نیستند.

عوارض بیوپسی پروستات:

▪️ خونریزی از محل بیوپسی. خونریزی از ناحیه ی رکتال پس از بیوپسی پروستات امری طبیعی محسوب می شود.

 ▪️ وجود خون در مایع منی. مشاهده ی لکه های قرمز رنگ در مایع منی پس از بیوپسی، امری طبیعی است. این خون می تواند تا چند هفته پس از تست ادامه پیدا کند.

 ▪️ وجود خون در ادرار. این خونریزی نرمال است و معمولا به میزان بسیار کم دیده می شود.

 ▪️ سختی در دفع ادرار. در برخی مردان، پس از انجام تست بیوپسی ممکن است با سختی در دفع ادرار مواجه شوند. درموارد نادر، ممکن است از کاتترهایی برای تسهیل این امر استفاده شود.

 ▪️ در موارد نادر، مردانی که این تست را انجام می دهند ممکن است دچار عفونت در سیستم ادراری یا پروستات شوند که نیازمند درمان با آنتی بیوتیک توسط پزشک است.

نکات مهم قبل از انجام بیوپسی پروستات:

 ▪️  یک نمونه ی ادرار برای آنالیز عفونت های مجاری ادراری دهید. در صورتی که به عفونت مبتلا باشید، تست بیوپسی شما به احتمال زیاد به تعویق خواهد افتاد، تا زمانی که دوره ی آنتی بیوتیک ها کامل شود.

 ▪️ مصرف داروهای ضدانعقاد که ریسک خونریزی را افزایش می دهند را چند روز قبل از پروسه ی بیوپسی پروستات متوقف کنید، به طور مثال داروهایی نظیر وارفارین (کومادین)، آسپرین، ایبوبورفن و انواع خاصی از مکمل های گیاهی.

 ▪️ پیش از بیوپسی، در خانه یک اِنمای تمیزکننده انجام دهید.

 ▪️ ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیش از بیوپسی پروستات برای ممانعت از رشد عفونت، آنتی بیوتیک مصرف کنید.

مشاوره با پزشک