نوزادان و کودکان

نکات آموزشی پس از واکسن به والدین

avatar-155973547145171.jpg
دکتر پگاه مشکی

1556785989-E5W5z.jpg

پس از واکسیناسیون، برخی واکنش ها مانند تب، درد و تورم در محل تزریق و بی قراری در کودک شایع بوده و علایم نگران کننده و غیرطبیعی نمی باشد.

در مواردی که در محل تزریق واکسن، تورم و قرمزی وجود داشته باشد، قرار دادن پارچه سرد و مرطوب تمیز در محل می تواند در کاهش درد موثر باشد. به طور کلی در روز اول واکسیناسیون، انجام کمپرس سرد و در روزهای بعد کمپرس گرم اثر بخش است.

توصیه می شود بعد از تزریق واکسن پنج گانه و یا سه گانه در صورت بروز تب، درد و بی قراری، استامینوفن با دوز مناسب تجویز شده ودر صورت نیاز، هر چهار ساعت یک بار (حداکثر تا ۵ بار در 24 ساعت) تکرار شود. نکته ی قابل توجه این است که بجز استامینوفن نباید از دیگر مسکن ها استفاده نمود.

در مورد کودکان دچار بیماری های قلبی که مستعد نارسایی حاد احتقانی در اثر عوامل تسهیل گر مثل تب هستند، پیشنهاد می شود استامینوفن تا 48 ساعت هم زمان، و یا بعد از تزریق واکسن پنج گانه و یا سه گانه تجویز و ادامه داده شود. در سایر موارد الزامی برای استفاده از استامینوفن به دنبال واکسیناسیون نمی باشد.

پس از واکسیناسیون باید از پوشاندن لباس تنگ به کودک که موجب وارد آمدن فشار به محل تزریق می شود، اجتناب کرد.

شستن محل تزریق واکسن و استحمام کودک پس از واکسیناسیون منعی ندارد.

داشتن سرماخوردگی و تب و اسهال خفیف مانعی برای ترزیق واکسیناسیون کودکتان نیست. اما اگر بیماری شدید است، حتما به پزشک اطلاع دهید.

اگر بی قراری کودک شدید است، قرمزی و سفتی و تب بیشتر از ۳روز برجای مانده، حتما به پزشک اطلاع داده شود.

درصورتی که به کودک شما واکسن خوراکی فلج اطفال داده شد و دچار استفراغ یا اسهال شد، حتما به پزشک جهت تصمیم گیری و نیاز به تکرار واکسن اطلاع دهید.

مشاوره با پزشک