زناشویی و مشکلات جنسی

واژینیسم چیست

1562667786-b0VGp.jpg

واژینیسم عضلات واژن، از دسته عضلات غیر ارادی بدن ما هستند. مثل عضله قلب. ما با اراده خودمان نمی توانیم آنها را شل و سف کنیم. مثل قلبمان که نمی توانیم بگوییم بزند یا نزد. او دارد کار خودش را می کند.

عضلات غیر ارادی، تحت مدیریت سیستم خودکار (اتونوم) اعصاب ما هستند. اما چه می شود که سیستم اعصاب خودکار ما به عضلات واژن دستور می دهد در را ببندند و هیچ چیز را داخل راه ندهند؟ اولین فرضیه می تواند این باشد که، خود اعصاب درست کار نکنند.

بیماری واژینیسم چیست

به طور مثال در بیماری ام اس، ممکن است آسیب به اعصاب وارد شود، اما این یک مورد نادر می تواند باشد. و یا دخترانی که دارای تاج واژنی محکم و سفت (سخت پرده) هستند، به دلیل دردی که به هنگام نزدیکی حس می کنند، ناخودآگاه اجازه دخول نمی دهند. در چنین مواردی راه حل درمانی فقط مراجعه به پزشک و متخصص زنان است.

اما شایع ترین علت، علت های روانی هستند. مثلا دختری که سالهای سال، نسبت به رابطه زناشویی، در لایه های ناخودآگاه ذهنش احساس گناه داشته؛ یا تجربه دردناکی در کودکی داشته؛ یا در جریان تجربه های دردناک دیگران قرار گرفته؛ یا به هر علتی تصوری دلپذیر از این رابطه در ذهنش شکل نگرفته، مستعد واژینیسموس است.

همچنین دخترانی که سابقه ی تجاوز ویا خشونت جنسی را داشته اند، معمولا دچار این اختلال می گردند. نکته ی جالب این است که خیلی از خانم های دچاراین مشکل، به هیچ وجه نمی پذیرند که نسبت به روابط زناشویی ترس دارند. درست هم می گویند. چون این ترس، در ناخودآگاه آن هاست.

مشاوره با پزشک