بیماری ها

فیبرومیالژی چیست - درمان بیماری فیبرومیالژی

avatar-156007713530610.jpg
دکتر ناصح یوسفی

1562671474-BKitf.jpg

فیبرومیالژی سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمنی است که با درد منتشر، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می شود و علت آن ناشناخته است. در۱۰٪ جمعیت دردهای اسکلتی-عضلانی دیده می شود. درد مزمن و تندرنس عضلانی و نقاط اتصال عضلانی مشخصه آن است. وجود مجموعه علایمی غیر از درد باعث شده که اصطلاح سندرم فیبرومیالژیا نیز درارتباط با این بیماری به کار رود.

تشخیص بیماری فیبرومیالژی

تشخیص فیبرومیالژی بالینی است. بررسی های آزمایشگاهی و تصویر برداری برای رد سایر اختلالات کمک کننده است. آزمایشات اصلی CBC،ESR،CRP آزمایشات بیوشیمی استاندارد و تست های عملکرد تیروئید را شامل شوند. به علت تعدد موارد مثبت کاذب، RF،ANA و لایم آنتی بادی ها تنها باید در بیمارانی که شک بالینی بالاست بررسی شوند. بررسی های رادیولوژیک نیز در بیمارانی که شواهد التهاب مفاصل یا رادیکولوپاتی دارند، انجام می شود. شرح حال دقیق خواب و بررسی های آن در بیماران چاق و مردان مبتلا به فیبرومیالژی الزامی است. بیماران باید از نظر وجود افسردگی همراه، که در بیماران با دردهای مزمن معمول است نیز مورد بررسی قرار گیرند.

درمان بیماری فیبرومیالژی

درمان بیماری فیبرومیالژی : یکی از مهم ترین اقدامات در درمان فیبرومیالژیا آگاه سازی و آموزش بیماران نسبت به عدم خطرناک بودن بیماریشان است. آموزش بیماران اثر درمانی اثبات شده دارد. از اقدامات دیگر استفاده از داروهای متنوع به خصوص دسته های دارویی SSR و TCA می باشد که می توان به صورت ترکیبی توسط متخصص برای کاهش عوارض جانبی آنها استفاده شود. ورزش به خصوص از نوع هوازی به صورت پیاده روی در درمان این بیماران موثر می باشد. درمان اختلالات همراه مثل اختلالات خواب، اضطراب، افسردگی را هم باید در درمان مد نظر قرار داشته باشد.

علایم بالینی فیبرومیالژیا 

ویژگی های اصلی فیبرومیالژی درد منتشر در بافت نرم است که معمولاً با عواملی نظیر گرفتگی، خارش، سوزش هم بیان می شود. درد ممکن است در گردن، پشت، سینه، بازوها و پاها حس شود. بعلاوه بیماران ممکن است، از خستگی، اختلالات خواب یا سردرد شاکی باشند. بیماری های شایع همراه، شامل سندرم روده تحریک پذیر، سندرم خستگی مزمن، افسردگی، سردرد مزمن، آلرژی های دارویی متعدد، سندرم پیش از قاعدگی و اختلالات اضطرابی است. معاینات فیزیکی غیر از وجود tender pointها (نقاط قرینه در عضلات) و اتصالات تندونی دربدن نرمال است.

اختلالات همراه بافت همبند، بیماری های روانی، اختلالات خواب و عفونتهای مزمن ارزیابی بیماران با درد و تندرنس که کرایتریای فیبرومیالژی را پر می کنند، مشکل کرده است. همپوشانی علائم فیبرومیالژی با سایر بیماریهای با اتیولوژی ناشناخته، مانند سندرم خستگی مزمن، بررسی های اضافه در تشخیص را ضروری می سازد. تشخیص های دیگری که باید مد نظر باشد شامل هایپوتیروئیدیسم، میوپاتیهای ناشی از دارو (به عنوان مثال HMG-CoA inhibitorها)، پلی میالژیا روماتیکا، سندرم درد میوفاسیال، بیماری لایم، مالتیپل اسکلروزیس، میوپاتی متابولیک، افسردگی، سندرم تمپرومندیبولار و سایر بیماریهای روماتولوژیک است.

مشاوره با پزشک