مشکلات جنسی
3.4
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 4 دقیقه
انزال پس‎ گرد

انزال پس‎ گرد : رابطه‎ی جنسی موفق و سلام نیازمند جسم و روحی سالم است. در صورتی که دچار مشکلات روحی و جسمی باشید نمی‎توانید انتظار یک رابطه‎ی جنسی با کیفیت داشته باشید. این موضوع علاوه بر سرخوردگی‎هایی که برای فرد ایجاد می‎کند سبب نارضایتی شریک جنسی او نیز می‎گردد. بنابراین لازم است به محض مواجه با آن به پزشک مراجعه نمایید. از اختلالات شایع در روابط جنسی می‎توان به اختلالات انزال اشاره نمود. اختلالات انزال بنا به زمان و نوع آن به چند دسته‎ی انزال زودرس، انزال دیررس، انزال پس‎گرد، عدم انزال و انزال دردناک تقسیم می‎شود. در انزال پس‎گرد مایع منی فرد در هنگام ارگاسم به جای خروج از آلت تناسلی وارد مثانه‎ی او می‎شود. انزال پس‎گرد که به آن انزال خشک نیز گویند نسبت به سایر اختلالات انرال شیوع کمتری دارد و زمانی رخ می‎دهد که گردن مثانه بسته نشده و مایع منی به جای حرکت به سمت آلت تناسلی به عقب برمی‎گردد و وارد مثانه می‎شود.

دلایل بروز انزال پس ‎گرد

اختلال انزال پس‎پرد عمدتاً به دلیل اختلالات گردن مثانه رخ می‎دهد. زمانی ورود مایع منی به مجرای مربوطه گردن مثانه به صورت طبیعی بسته می‎شود تا منی وارد مثانه نگردد اما اگر گردن مثانه بر هر دلیل دچار اختلال شود و عملکرد زبیعی خود را نتواند انجام دهد هنگام ورود منی به مجرا گردن مثانه باز می‎ماند و مقداری از مایع منی و یا کل آن وارد مثانه می‎شود. از دلایل دیگر بروز انزال پس‎گرد و یا انزال خشک باید به موارد زیر اشاره کرد :

 • برخی بیماری‎ها مانند دیابت
 • مصرف برخی داروها مانند داروهای فشار خون
 • جراحی پروستات و یا درمان‎های مربوط به مجاری ادرار

بدیهی است برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری فرد باید از مصرف داروهایی که عوارض آن انزال پس‎گرد است بپرهیزد. همچنین در صورتی که مبتلا به دیابت هستید لازم است قند خون خود را با دقت و به خوبی کنترل نمایید تا به این عارضه دچار نشوید.

علائم انزال پس ‎گرد

انزال پس‎گرد یا خشک ممکن است با علائم زیر خود را نشان دهد:

 • ادرار کدر بعد از ارگاسم
 • نبودن و یا کم بودن مقدار منی پس از رسیدن به ارگاسم

نحوه‎ تشخیص اختلال انزال پس‎ گرد

لازم است فرد در صورتی که به این بیماری مشکوک است و علائم آن را در خود می‎یابد به پزشک مراجعه نماید تا تشخیص و درمان گردد. نحوه‎ی تشخیص این بیماری از طریق آزمایش ادرار انجام می‎شود. به این صورت که پزشک از بیمار می‎خواهد پس از نزدیکی جنسی نمونه ادرار خود را جهت انجام آزمایش به آزمایشگاه ببرد. پس از بررسی نمونه‎ی ادرار بیماری تشخیص داده می‎شود.

درمان انزال پس‎ گرد

در صورتی که بیماری انزال پس‎گرد در فرد تشخیص داده شود پزشک برای درمان آن اقدام می‎نماید. درمان این اختلال به یافتن علت آن بستگی بسیار دارد. در صورتی که علت این بیماری ناشی از عوارض مصرف دارویی خاص باشد پزشک می‎تواند با تغییر دارو آن را برطرف نماید. اگر دیابت سبب انزال پس‎گرد شود می‎توان با درمان این بیماری و کنترل قند خون فرد از انزال پس‎گرد جلوگیری نمود. اما اگر این اختلال ناشی از انجام جراحی پروستات باشد متاسفانه قابل درمان نیست.

هزینه‎ درمان انزال پس‎ گرد

هزینه‎ی درمان انزال پس‎گرد توسط پزشک معالج و با در نظر گرفتن عوامل بسیاری تعیین می‎شود. از عوامل تاثیرگذار در هزینه‎ی این درمان باید به روش درمان آن، دستمزد پزشک، دلیل درمان و... اشاره نمود. پیش از اقدام به این درمان لازم است با مشاور بیمه‎ی خود مشورت نمایید زیرا تعرفه‎های شرکت‎های بیمه اغلب متفاوت است.

انزال پس ‎گرد و بارداری

اغلب انزال پس‎گرد مشکلات جسمی برای فرد ایجاد نمی‎کند و مانعی برای رسیدن او به ارگاسم نیست. این اختلال زمانی دردسر ساز می‎شود که زوج قصد بچه دار شدن داشته باشند. این امکان از روش طبیعی در کسانی که انزال پس‎گرد دارند ممکن نیست زیرا منی از آلت تناسلی خارج نمی‎شود و یا در صورت خروج میزان اسپرم‎های آن بسیار کم است. با درمان انزال پس‌‎گرد می‎توان میزان اسپرم مورد نیاز را تامین نمود اما اگر این اختلال درمان نشود پزشک اسپرم را از بیضه‎ها خارج می‎کند و پس از خارج نمودن تخمک زن عمل لقاح مصنوعی را انجام می‎دهد. سپس جنین شکل گرفته شده را داخل رحم مادر جایگذاری می‎کند. اما در یک روش دیگر پزشک اسرم خارج شده را مستقیماً وارد رحم مادر می‎کند. بنابراین امکان باروری برای مردان مبتلا به اختلال انزال خشک وجود دارد.

چگونه پزشک مناسب برای درمان انتخاب کنیم

اگر قصد درمان انزال پس‎گرد را دارید اولین و مهم‎ترین گام انتخاب پزشک مناسب است. اهمیت این انتخاب از جهت نقش تعیین کننده‎ی آن بر نتیجه‎ی درمان است. به صورتی که اگر پزشک معالج تجربه و مهارت لازم را نداشته باشد ممکن است نتیجه‎ی مطلوب حاصل نگردد. برای این انتخاب لازم است به معیارهایی چون تجربه، مهارت، علم و دانش، تجربه و سابقه‎ی درمان‎های مشابه او توجه بسیار شود.

چه سوالاتی باید از پزشک بپرسید

پس از انتخاب پزشک مناسب جلسات مشاوره بین بیمار و پزشک برگزار می‎گردد. در این جلسات پزشک پس از بررسی جواب آزمایشات و یلفتن دلیل بروز این اختلال بهترین و موثرترین روش درمانی را پیشنهاد می‎کند. در این جلسات بیمار می‎تواند سوالات خود را بیان کند تا از شرایط بیماری خود و زوایای آن و نحوه‎ی درمان اطلاعات لازم را به دست آورد. از جمله سوالاتی که بای از پزشک خود بپرسید می‎توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دلیل انزال پس‎گرد من چیست؟
 • روش درمان پیشنهادی شما چیست؟
 • آیا این رمان عوارضی نیز دارد؟
 • آیا این نوع انزال در روابط جنسی من تاثیر دارد؟
 • آیا انزال پس‎گرد از باروری جلوگیری می‎کند؟
 • آیا انزال پس‎گرد خطرناک است و نیاز به درمان دارد؟
 • و...

ماندگاری نتیجه درمان انزال پس ‎گرد

همانطور که پیش‎تر بیان شد این انزال در صورتی که برای فرد عارضه‎ای ایجاد نکند و او قصد بچه دار شدن نداشته باشد نیاز به درمان ندارد. اما اگر فرد خواهان درمان آن باشد میزان ماندگاری نتیجه‎ی درمان به روش درمان وابسته است. به نحوی که اگر روش درمان قطع مصرف دارویی خاص باشد نتیجه‎ی آن تا زمانی است که دارو مصرف نشود. یا در صورتی که علت این اختلال دیابت باشد ماندگاری نتیجه‎ی درمان وابسته به میزان کنترل قند خون فرد است. بنابراین نمی‎توان به طور دقیق میزان این ماندگاری را تعیین نمود.