پوست ، مو و ناخن
5
dpTJqEy7tgCRuyNJFZUh1571574362.jpeg
دکتر سمیه حجازی نیا

زمان مطالعه 12 دقیقه
جوانسازی صورت

جوانسازی صورت به ترکیبی از پروسیجرهای زیبایی اطلاق می‌شود که برای بازگرداندن ظاهرصورت شما به سالهای جوانی گفته میشود . در حالی که لیفت صورت اغلب فونداسیون یا پایه  برای بسیاری از جوانسازی های صورت می باشد، سایر روش ها می توانند نتیجه را تکمیل و تقویت نمایند . پروسیجر های جراحی مثل جراحی پلک ،جراحی لیفت ابرو یا پروتز گذاری گونه می‌توانند به تصحیح مشکلات نواحی خاص صورت کمک کنند. درمانهای غیر جراحی مثل تزریق فیلر, تزریق بوتاکس و تزریق چربی می توانند برای حجم دهی و از بین بردن چین و چروک و گودی های صورت کمک کننده باشند. لیزرهای جوان سازی صورت یا سایر مدالیته های نوری میتوانند به کار روند تا جنس و تونیسیته پوست را بهبود بخشند و لکه ها و پیگمانتاسیون های روی پوست را برطرف نمایند.

چه زمانی برای جوانسازی صورت مراجعه کنیم

 • اگر شما میخواهید که نشانه‌های پیری را از روی پوستتان بردارید و نمای صورت جوان تری داشته باشید
 • اگر دچار افتادگی در ناحیه صورت و گردن شده اید ،در ناحیه گونه دچار گودی شده اید و حجم از دست داده اید یا در ناحیه فک دچار افتادگی پوست و لاغری شده‌اید
 • اگر خط اخم در پیشانی دارید یا خطوط پنجه کلاغی شما در گوشه های چشم تان دچار چین و چروک شده اند یا خط وخطوطی در ناحیه دور لب دارید
 • اگر در ناحیه پلک فوقانی یا تحتانی دچار شلی چین و چروک و افتادگی پوست شده اید و یا دچار تیرگی زیر چشم شده‌اید .

مزایا جوانسازی صورت

 1. اولین زمانی که جراحی فیس لیفت، زاویه سازی با ژل ها، استفاده از پروتزهای صورت یا جراحی با همدیگر ترکیب بشوند شما به هر دو مزیت سفتی پوست و لیفت پوست همراه با حجم دهی صورت دست پیدا میکنید.
 2. زمانی که لیزر جوانسازی به موارد بالا اضافه شود شما هم چنین پوستی لطیف تر و با کاهش منافذ و چین و چروک سطحی خواهید داشت .
 3. استفاده از فیلر و بوتولونیوم توکسین بعد از جراحی صورت می تواند به حفظ نتایج کمک کند و چروک ها و چین و چروک عمیق ترپوست را بهبود ببخشد واز ایجاد چین و چروک جدید پیشگیری نماید.

معایب جوانسازی صورت

 1. تعداد بیش از یک پروسیجر برای رسیدن به نتیجه لازم است و زمانی که بیش از یک پروسیجر انجام شود احتمال عوارض جانبی افزایش می‌یابد
 2. شما نیاز دارید که تزریقات ژل و بوتاکس رو درطی گذر زمان تکرار کنید تا نتایج موثراین درمان ها برای شما پایدار باقی بماند
 3. اضافه شدن پروسیجرها یا انجام ترکیبی از این روش ها میزان هزینه مصرفی توسط شما را بالا میبرد و زمان لازم برای نقاهت یا ریکاوری افزایش می‌یابد

در بالا سه مزایا و سه معایب برای کسی که تصمیم به جوانسازی صورت دارد به طور کلی ذکر شد اگر شما تمایل دارید که ببینید آیا این روش برای شما به شخصه موثر است یا نه لطفاً با پزشک متخصص خود مشورت نمایید .

کاندید مناسب جوانسازی صورت

در زیر سه علت شایع برای اینکه آیا شما کاندید ناسبی برای جوانسازی صورت هستید ذکر شده :

 1. شما می خواهید که صورتتان جوانتر و سرحال تر به نظر بیاید
 2. شما دنبال نچرال ترین و طبیعی ترین نتایج هستید
 3. شما دچار تعدادی از علائم پیری شده اید که با یک روش درمانی و جراحی قابل درمان نمیباشد

چگونه یک پروسیجر جوانسازی صورت انجام میشود ؟

برنامه ریزی دقیق و تعیین توالی انجام پروسیجر ها برای یک جوان سازی صورت لازم است. پزشک متخصص شما بهترین دستورالعمل را در مورد شخص شما به شما پیشنهاد خواهد کرد . اگر حجم دهی با کمک تزریق چربی برای شما در نظر گرفته شده باشد، تزریق چربی برای نواحی گود و فرورفته معمولا مقدم بر سایر کارها انجام می‌شود و چربی از سایر نواحی بدن برداشته می شود و طی مراحلی به داخل نواحی مشخص شده در صورت تزریق یا انتقال داده می شود . پس از اینکه ترمیم ناشی از اقدامات جراحی جوانسازی صورت انجام شد سایر اصلاحات ممکن است طی ویزیت‌های فالوآپ بعدی انجام بشود .

 1. نوروتوکسین ها می توانند در عضلات پیشانی تزریق شوند تا ظاهر اخم آلود و چروکیده پیشانی را لطیف تر نمایند، چین و چروک را حذف کنند و به لیفت ابرو کمک کند .
 2. فیلرها می‌توانند برای از بین بردن خطوط ظریف اطراف لب, به منظور حجم دهی به لب ها و نیز پر کردن خطوط خنده یا خط بغض تزریق شوند . در این مرحله می توان از تزریق چربی برای حجم دهی به لبها یا از بین بردن و محو کردن خطوط عمیقی که درگوشه لب یا خط فکی ایجاد می شود ( خطوط ماریونت) کمک گرفت.

انتخاب‌ های من کدام است ؟

درمان های متعددی وجود دارد که می‌تواند با هم ترکیب شود تا ظاهر جوانتری به دست آید. به این پروسیجر ها بر حسب مشکلات شایع در سن شما و نگرانی هایی که شما دارید برای انتخاب بهترین درمان برای شما انتخاب و تعیین می‌شود. اسم برند های محصولاتی که در درمان جوانسازی صورت استفاده می‌شوند کدام است ؟ تعدادی فیلرو نوروتوکسین وجود دارند که پزشک می‌تواند از بین آنها برای شما یکی را انتخاب کنند .برای دریافت توضیحات درباره بعضی از محصولات شایع قسمت اینجکتبل یا قابل تزریق ها را ببینید . محل برش و اسکارهای جوانسازی درصورت من شبیه به چه خواهد بود ؟ انسیزیون یا محل برشهای فیس لیفت برحسب نوع جراحی فیس لیفت بسیار متغیر هستند همچنین جراحی بلفاروپلاستی )جراحی پلک) ,لیفت ابروخود را دارند برای دریافت اطلاعات بیشتر به قسمت مربوط به آنها را مطالعه کنید .

انتخاب یک جراح جوانسازی صورت

انتخاب جراحی که شما بتوانید به او اعتماد کنید این مهم هست که جراحی را انتخاب کنید که

 • سواد مهارت و مدارک لازم و
 • نیز تجربه و مهارت جراحی جوانسازی صورت داشته باشد و
 • شما با او احساس راحتی بکنید .

بعد از انتخاب یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی در مکان جغرافیایی محل زندگی خود که تجربه لازم در انجام پروژه‌های جوانسازی را دارد شما لازم است یک جلسه قرار ملاقات  با او داشته باشید تا مشورت لازم را دریافت کنید .

جوانسازی صورت

مشاوره جوانسازی صورت

در طی اولین مشاوره شما این فرصت را دارید تا اهداف زیبایی خود را با پزشکتان مطرح کنید . جراح شما , شما را به عنوان کاندیدی برای جوانسازی صورت ارزیابی خواهد کرد و تعیین می کند که آیا پروسیجر جوانسازی قابل انجام است یا خیر. بر حسب اهداف شما و شرایط پزشکی ممکن است درمان اضافه تر یا جایگزین برای شما مورد توجه قرار بگیرد. پزشک شما در مورد اینکه آیا شما گزینه مناسبی برای جوانسازی صورت هستید یا خیر و اینکه جوانسازی صورت برای شما چه نتایجی در بر خواهد داشت با شما صحبت خواهد کرد وقتی پزشک شما در مورد اهداف و نیازهای شما بداند می تواند پروسیجرهای جایگزین یا بیشتری را به شما پیشنهاد دهد شما باید در مورد تاریخچه پزشکی کامل خود که شامل اطلاعاتی درباره جراحی‌های قبلی شرایط پزشکی و سابقه بیماری قبلی و در حال حاضر , آلرژی و درمان های دارویی در حال حاضر می باشد در جلسه مشاوره با پزشکتان صحبت کنید .

برنامه درمانی شما

بر پایه اهداف شما ویژگی های فیزیکی تجربه و مهارت متخصص پوست تان، پزشکتان توصیه هایی برای شما خواهد داشت که شامل :

 • تعیین روش درمانی شما شامل یک نوع پروسیجر یا ترکیبی از پروسیجرهای پیشنهادی برای شما
 • نتایجی که شما می‌توانید انتظار داشته باشید
 • هزینه برآوردی برای درمان شما
 • احتمال خطرات و عوارض بالقوه
 • انتخاب محل درمان و نوع بی حسی
 • چه اقداماتی قبل از عمل باید انجام دهید
 • چه انتظاراتی بعد از عمل باید داشته باشید
 • نشان دادن عکس های بیماران مشابه قبل و بعد از درمان به شما
 • و پاسخ به هر سوال شما تا بتوانید تصمیمی آگاهانه و هوشمندانه بگیرید

سوالاتی که بهتر است از پزشک متخصص تان بپرسید

این مهم است که شما نقش فعالی در پروسه درمان خود داشته باشید بنابراین می توانید از لیست زیر برای شروع جلسه مشاور استفاده کنید :

 • آیا من کاندید مناسبی برای جوان سازی صورت هستم ؟
 • آیا نتایجی که من انتظار دارم معقول و واقع بینانه است ؟
 • آیا شما عکس هایی از بیماران از قبل و بعد بیماران دارید که من بتوانم ببینم ؟
 • آیا اگربرای من اسکاری به خاطر این پروسیجرها ایجاد شود آیا این اسکارها قابل رویت خواهد بود و به چشم می آید و کجاقرارمیگیرد؟
 • برای من چه نوع بی حسی مد نظر دارید ؟
 • هزینه پروسیجر من چه قدر خواهد بود؟
 • شما انتظار دارید بهترین نتیجه ای که برای من رخ دهد چه باشد ؟
 • من باید منتظر چه دوره ریکاوری باشم و چه زمانی می توانم به فعالیت‌های عادی خود برگردم ؟
 • خطرات و عوارض ناشی از پروسیجر چه چیزهایی خواهد بود ؟
 • چگونه باید با عوارض جانبی برخورد کنم؟
 • اگر نتایج زیبایی مطابق آنچه که در نظر گرفتیم نشد , من چه گزینه هایی در پیش رو دارم؟

من چگونه باید برای یک پروسیجر جوانسازی صورت آماده شوم ؟

قبل از درمان لازم است از یک برنامه قبل از درمان استفاده کنید که در طی آن برای چند هفته یا بیشتر از کرم یا لوسیون یا ژل های خاصی روی پوستتان بایست استفاده کنید. همینطور ممکن است قبل از اینکه درمان شما شروع شود به شما داروی خوراکی داده شود پزشک شما دستورالعمل‌های قبل از پروسیجررا به شما خواهد داد و به سوالات شما پاسخ خواهد داد و از شما یک شرح حال کامل پزشکی خواهد گرفت و همینطور شما را معاینه می‌کند تا تعیین کند که آیا شما برای عمل جراحی مناسب هستید یا خیر.

در مراحل پیشرفته پزشک شما از شما درخواست های زیر را خواهد داشت:

 • به مدت 6 هفته قبل از پروسیجر از مصرف سیگار پرهیز کنید تا از اختلال در ترمیم زخم و بروز اسکار جلوگیری شود.
 • از مصرف آسپرین بعضی از داروهای ضد التهاب و همچنین بعضی از داروهای گیاهی که می توانند باعث افزایش ریسک خونریزی شوند بپرهیزید.
 • بدون توجه به نوع جراحی که قرار است انجام شود هیدراتاسیون ( نوشیدن مایعات کافی ) قبل و بعد از هر نوع پروسیجری بسیار مهم است و بهبود سریعتر و افزایش اثربخشی و کاهش عوارض کمک می‌کند.

جوانسازی صورت معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود هماهنگ کنید تا شخصی بعد از عمل جراحی شما را به منزل برساند و اگر لازم دارید برای حداقل برای شب اول بعد از عمل پیش شما بماند برای راحتی شما حین انجام پروسیجرجراحی داروهایی تجویز خواهد شد. بی‌حسی عمومی اغلب استفاده می شود، اگر چه ممکن است بی حسی موضعی یا تزریق آرامبخش داخل وریدی بر حسب موقعیت شما مورد استفاده قرار گیرد . برای ایمنی بیشتر شما مانیتورینگ های متعددی شامل چک کردن ضربان قلب فشار خون نبض و مقدار اکسیژن گردش خون شما انجام خواهد شد . پزشک متخصص پوست تان از برنامه‌ای که از قبل با هم به توافق رسیده اید پیروی خواهد کرد .بعد از اینکه پروسیجر شما تمام شد شما به یک اتاق ریکاوری برده می شوید تا به طور دقیق مورد مانیتور قرار بگیرید ممکن است لوله درن  در ناحیه درمان استفاده شود .بعد از یک دوره کوتاه مراقبت در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشید به شما اجازه مراجعه به منزل داده خواهد شد .

دوره نقاهت و مراقبت بعد از عمل

پزشک شما با شما در مورد مدت زمانی که طول میکشد تا به سطح عادی فعالیت و کار برگردید صحبت خواهد کرد. بعد از جراحی شما و همراه تان دستورالعمل دقیقی را دریافت خواهید کرد که درباره دوره مراقبت بعد از عمل که شامل اطلاعاتی در مورد :

 • درن (اگر برای شما قرار داده شده باشد )
 • مراقبت پوستی بعد از لیزر جوانسازی یا لایه بردار
 • علائم نرمال و طبیعی که ممکن است تجربه کنید
 • علائم بالقوه خطر و عوارض احتمالی

بلافاصله بعد از جوانسازی صورت من چه تغییر شکل خواهم داشت ؟

تغییر ظاهر شما بلافاصله بعد از جوانسازی صورت وابسته به نوع فیس‌لیفت انجام شده و تعداد درمان های ترکیبی همراه فیس لیفت می باشد . پوستی که مورد درمان قرار گرفته ممکن است بایک لایه پترولاتوم ژلی  یا سایر کرم های محافظتی پوشانده شود. گاهی اوقات پانسمان چسب یا بانداژ ممکن است به کار رود. اگر فیس لیفت ,تزریق چربی ,لیزر در ترکیب با هم استفاده شده باشند ممکن است شما دچار تورم و کبودی اولیه بشوید ولی معمولاً در طی هفته آینده تا نهایتاً 10 روز بعد از عمل قرمزی و تورم و کبودی کاهش پیدا خواهد کرد و به نمای عادی بر خواهید گشت. بعد از تزریق فیلر یا بوتاکس نوروتوکسین های بوتاکس نتایج معمولاً چند روز بعد ظاهر خواهد شد و درد و میزان درد بر حسب نوع پروسیجر متفاوت است . زمانی که اثر داروی بی حسی از بین برود شما ممکن است شما مقداری درد را تجربه کنید. اگر شدت درد زیاد باشد یا برای مدت طولانی طول بکشد لازم است با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نگران هستید به پزشکتان اطلاع دهید تا بررسی کنند که آیا درد قرمزی و تورم ایجاد شده برای شما نرمال و طبیعی است یا علامتی از یک مشکل است.

دوره ریکاوری بعد از جوانسازی صورت

خیلی مهم است که شما تمام دستورالعمل مراقبت بعد از عمل را که برای شما تهیه شده با کمال دقت رعایت کنید که شامل اطلاعاتی درباره درن ,دریافت آنتی بیوتیک در صورت تجویز , سطح و میزان فعالیتی که مجاز هستید استفاده کنید می باشد. پزشک شما برای شما دستورالعمل دقیقی را فراهم خواهد کرد که شامل علائم نرمالی که ممکن است تجربه کنید و هر گونه نشانه ی خطری از عوارض میباشد. این مهم است در نظر داشته باشید که مقدار تایم لازم برای ریکاوری و برگشت به حالت عادی بین افراد مختلف مقداری با هم فرق می‌کند.

نتایج جوانسازی صورت تا چه زمانی باقی می ماند

اگرچه غیر ممکن است که تمام عوارض طبیعی ناشی از سن و افتادگی صورت را به حالت عادی و قبلی برگرداند ولی نتایج جوان سازی صورت تا مدت طولانی برای شخص باقی می ماند .پروسیجر های انجام شده, تزریقات فیلر و بوتاکس می‌ توانند در فواصل زمانی مشخص تکرار شوند که این تکرار به حفظ جوانی صورت شما کمک می کند تزریق چربی برای سالها باقی می ماند و لیز تاثیر لیزر جوانسازی دائمی خواهد بود .

رابطه خود را با پزشک بعد از درمان حفظ کنید

برای ایمنی بیشتر و همچنین رسیدن به نتایج سالم تر و زیباتر مهم است که بعد از عمل برای ارزیابی مجدد در فواصل مشخص شده یا هر زمان که موجب تغییری در صورت خود شدید ، به پزشکتان مراجعه کنید. تردید نکنید سوالات خود را به طور کامل بپرسید و در مورد نگرانی هایتان با پزشکتان صحبت کنید.

مشاوره با دکتر پوست

محدودیت و عوارض

خوشبختانه عوارض قابل توجه در جوانسازی صورت شایع نیست . در طی جلسه مشاوره با شما در مورد عوارض خاص صحبت خواهد شد . تمام پروسیجرهای جراحی درجاتی از ریسک را به دنبال خواهد داشت بعضی از این عوارض احتمالی در تمام جراحی ها شامل موارد زیر می شود:

 • عوارض جانبی نسبت به ماده بی حسی و بیهوشی
 • هماتوم یا سروما (تجمع خون و مایع زیر پوست که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد)
 • عفونت و خونریزی
 • تغییر در میزان حس
 • اسکار
 • واکنش‌های حساسیتی (آلرژی)
 • آسیب به ساختارهای زیرین پوست
 • نتایج ناخوشایند که ممکن است نیاز به پروسیجرهای اضافه تری داشته باشد

سایر عوارض و ریسک ‌های خاص در جوانسازی صورت شامل

 • جذب شدن چربی تزریق شده
 • احتمال افتادگی پوست یا برگشت پوست
 • برگشت چین و چروک های پوست با گذشت زمان که ممکن است نیاز به درمان تکرار درمان داشته باشد

شما می توانید بعضی از ریسک‌ها و عوارض را با تبعیت از دستورالعمل‌ هایی که پزشک به شما میدهد به حداقل برسانید