جراحی زیبایی
4
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 5 دقیقه
خط خنده

خط خنده : با افزایش سن و کاهش چربی پوست، پوست صورت دچار افتادگی و شل شدن می‎شود در نتیجه خطوط خنده عمیق‎تر شده و بیشتر به چشم می‎آید. اگر خنده‎ای عمیق و دائمی دارید این خطوط لبخند پیش از پیری در صورت شما ایجاد می‎شود و ماندگار خواهد شد. این خط لبخند چروک عمیقی است که از قاعده‎ی بینی شروع شده و تا کناره‎های لب ادامه پیدا می‎کند. شدت و عمق این چروک در افراد متفاوت است.

عوامل ایجاد خط لبخند کدام است؟

به طور کلی هر دلیلی که سبب آسیب و تخریب رشته‎های کلاژن (رشته‎هایی که از پوست حمایت می‎کند و آن را صاف نگه می‎دارد) شود باعث ایجاد خط لبخند و چروک در صورت می‎گردد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • افزایش سن
 • آفتاب سوختگی
 • مصرف دخانیات
 • مصرف بی‎رویه‎ی الکل
 • حرکت زیاد ماهیچه‎های مرتبط
 • افزایش و یا کاهش شدید وزن
 • خوابیدن به پهلو
 • خواب نامناسب و ناکافی

انواع روش رفع خط خنده و چگونگی انجام آن

شما می‎توانید با مراجعه به پزشک متخصص پوست علت ایجاد خط لبخند در صورت خود را متوجه شوید و بنا به تشخیص پزشک و مشورت با او به از بین بردن این خط اقدام نمایید. ممکن است پزشک شما بنا به نوع خط لبخند در صورتتان یکی از روش‎های زیر را برای درمان آن پیشنهاد دهد:

 • تزریق ژل

اغلب تزریق ژل اولین گزینه برای درمان خط لبخند است. در این روش ژل به پوست اطراف گونه تزریق می‎شود تا از طریق آن، حجم اطراف پوست در این ناحیه افزایش پیدا کرده و با کشیده شدن آن چروک خنده از بین رود. مقدار و نوع ژل تزریقی در این روش بر اساس عمق خط خنده و تشخیص پزشک تعیین می‎گردد. میزان ماندگاری این ژل به سرعت بدن فرد در جذب آن بستگی دارد و میانگین پایداری آن 6 ماه تا 2 سال است. مزایا: این روش نیاز به دوره‎ی نقاهت خاصی ندارد و نتایج آن بلافاصله بعد از تزریق نمایان می‎گردد. عدم ایجاد اسکار (جای زخم) از دیگر مزایای روش مذکور است. عوارض: ممکن است پس از تزریق کبودی ناچیزی در محل ایجاد گردد که موقتی است.

 • تزریق چربی

پزشک می‎تواند با استخراج چربی قسمتی از بدن فرد مانند شکم آن را به ناحیه مورد نظر تزریق کند. در این روش پس از خروج چربی به کمک ساکشن چربی مورد نظر پاک‎سازی شده و سپس چربی خالص به گونه تزریق می‎شود. حداقل ماندگاری این روش 6 ماه است. مزایا: به دلیل ورود مجدد چربی بدن خود فرد امکان عفونت کاهش می‎یابد. عوارض: کبودی و تورم از عوارض شایع و موقتی این روش است که می‎توان با استفاده از کیسه آب سرد آن را کاهش داد.

رفع خط خنده با تزریق بوتاکس

یکی از دلایل ایجاد چروک و خط خنده در صورت حرکت زیاد ماهیچه‎های آن است. در این روش پزشک با تزریق سم بوتولینوم به ماهیچه‎ی مورد نظر سعی در فیریز کردن و جلوگیری از حرکت زیاد آن دارد. به این ترتیب فعالیت ماهیچه‎ها کاهش پیدا کرده و خط ایجاد شده از بین می‎رود. ماندگاری این روش 4 تا 6 ماه است و در صورت تمایل فرد امکان تکرار این تزرق وجود دارد. مزایا: این روش دوره‎ی نقاهت خاصی ندارد و نتایج آن به سرعت نمایان می‎شود. از مزایای تزریق بوتاکس باید به عدم ایجاد اسکار اشاره کرد. عوارض: قرمزی، ورم، کبودی از عوارض خیفیف تزریق بوتاکس است. از دیگر عوارض آن باید به فعال نمودن ویروس تبخال در صورت سابقه‎ی تبخال در اطراف دهان اشاره کرد.

 • لیزر (رادیو فرکانسی، هایفوتراپی)

لیزر درمانی برای جوان سازی پوست خود به سه روش تقسیم می‎شود که هر سه یک عملکرد مشابه دارد. در این روش به کمک لیزر به مناطق میکروسکوپی لایه‎ی دوم پوست آسیب وارد می‎شود تا از این طریق کلاژن سازی برای داشتن پوستی ضخیم‎تر و سفت‎تر تحریک شود. مزایا:عملی کم تهاجمی است که نیاز به بهبودی نداشته و فرد بلافاصله پس از انجام آن می‎تواند به فعالیت‎های روزمره خود بپردازد. عوارض: امکان ایجاد اسکار (جای زخم) در صورتی که پزشک تبحر لازم را نداشته باشد در این روش وجود دارد.

 • لیفت

لیفت صورت به روش‎های گوناگونی انجام می‎شود که در تمام آن‎ها با بالا کشیدن پوست سعی می‎شود افتادگی و شل بودن پوست از بین رود تا چهره به حالت جوانی سابق خود بازگردد. مزایا: نتایج این روش ماندگاری بیشتری دارد. عوارض: هزینه‎ی بالای این روش مقرون به صرفه نیست همچنین به دوره‎ی نقاهت بیشتری نیاز دارد. این عمل جراحی نیاز به بی‎هوشی دارد بنابراین عوارض ناشی از آن بیشتر از روش‎های دیگر است.

مزایای رفع خنده چیست؟

هرچند ایجاد خط خنده در صورت امری طبیعی است اما ممکن است برخی افراد تمایل به حذف آن داشته باشند. در این صورت می‎توانند با کمک روش‎های گوناگونی که پیش‎تر ذکر شد اقدام به این عمل نمایند. از مزایای برداشت این چروک می‎توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • جوان‎سازی پوست
 • کاهش ظاهری سن
 • افزایش اعتماد به نفس فرد

هزینه‎ رفع خط خنده

از بین بردن چروک خنده به روش‎های متفاوتی انجام می‎گیرد. انتخاب روش رفع خط لبخند بنابر تشخیص پزشک، نوع خط خنده و عمق آن انجام می‎گیرد که هزینه‎ی هر کدام از آنها متفاوت است. به طور مثال این اقدام به روش جراحی (لیفت) هزینه‎ی بالایی دارد که به دلیل عدم پوشش بیمه برای فرد مقرون به صرفه نخواهد بود. اما به طور کلی می‎توان هزینه‎ی این عمل را متاثر از مواردی مانند دستمزد پزشک، عمق خط خنده و نوع عمل دانست.

قبل از عمل چه نکاتی باید رعایت شود ؟

پیش از انجام هر اقدامی جهت رفع خط خنده باید نکاتی توسط فرد رعایت گردد تا عمل وی به بهترین نحو انجام شود و نتیجه‎ای رضابت بخش برای او به ارمغان آورد. به تناسب روش‎های متفاوتی که برای از بین بردن خط خنده وجود دارد نکاتی که پیش از عمل باید رعایت گردد نیز متفاوت است. در ادامه سعی بر آن است که برخی از این نکات که مشترک بین روش‎های مختلف است بیان گردد:

 • پرهیز از مصرف الکل و دخانیات دو هفته پیش از عمل
 • لازم است یک ماه پیش از عمل از مصرف داروهای رقیق کننده‎ی خون خودداری نمایید تا کبودی کمتری بعد از عمل ایجاد گردد.
 • تمیز بودن محل مورد نظر پیش از عمل الزامی است.

مراقبت‎ پس از آن چیست؟

پس از انجام عمل رفع خنده به روش تعیین شده توسط پزشک متخصص لازم است مواردی رعایت گردد تا میزان ماندگاری عمل افزایش یابد و بهترین نتیجه‎ی ممکن از آن برای فرد ایجاد گردد. این مراقبت‎ها به تناسب نوع روش به کار برده شده ممکن است متفاوت باشد اما قطعا پس از درمان توسط پزشک به فرد اطلاع داده خواهد شد. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

 • در روش‎های تزریقی نباید تا یک روز پس از آن محل مورد نظر ماساژ داده شود و یا فشاری بر آن وارد گردد. این موضوع به جلوگیری ار پخش شدن آن کمک بسیاری می‎کند.
 • خارش، قرمزی، التهاب،کبودی و در مواردی ورم از عوارض خفیف رفع خط لبخند است که موقتی بوده و به مرور زمان از بین می‎رود.
 • تا یک هفته پس از عمل به پشت بخوابید.
 • از مصرف الکل و دخانیات تا یک هفته پس از عمل خودداری نمایید.
 • هرچند که اغلب روش‎های رفع خط خنده غیر تهاجمی است اما بهتر آن است که از فعالیت‎های سنگین تا یک روز پس از عمل رفع خط لبخند بپرهیزید.
 • تا یک روز پس از عمل از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • از استحمام با آب بسیار گرم، رفتن به استخر و سونا تا یک هفته پس از عمل خودداری نمایید.

چگونه یک پزشک خوب انتخاب کنیم؟

اولین گام پس از تصمیم گیری برای حذف خط خنده انتخاب یک پزشک مناسب است. این انتخاب به میزان انتخاب بهترین روش برای از بین بردن خط لبخند اهمیت دارد. هرچند که این عمل، عملی کم تهاجمی محسوب می‎شود و عوارض خطرناکی در پی ندارد اما کوچک‎ترین اشتباهی در روند درمان، فرد را با مشکلات عمده‎ای می‎تواند روبه‎رو کند. بنابراین انتخاب پزشک مناسب تاثیر مستقیمی در نتیجه‎ی عمل دارد. از معیارهای انتخاب بهترین پزشک می‎توان به مواردی مانند تجربه، مهارت، دانش، مدارک و گواهی نامه‎های پزشک اشاره کرد. همچنین دیدن تصاویر و نمونه کارهای مشابه شما توسط پزشک نیز می‎تواند در این انتخاب کمک بسیاری نماید.

مشاوره پیش از رفع خنده

پس از انتخاب پزشک باید خط خنده‎ی شما توسط پزشک به دقت بررسی گردد تا بهترین روش برای رفع آن انتخاب گردد. این معاینه در جلسه‎ی مشاوره پیش از عمل انجام می‎گردد. در این مشاوره لازم است که شما نیز تمام سوالات مرتبط خود را از پزشکتان بپرسد.

آیا خط خنده قابل بازگشت است؟

برای از بین بردن خط خنده که دلیل عمده‎ی آن افزایش سن است روش‎های مختلف با مزایا و عوارض خاص خود وجود دارد که هرکدام میزان ماندگاری متفاوتی دارد. بیشتر این میزان ماندگاری به کیفیت و نحوه‎ی انجام آن عمل بستگی دارد. اما به طور کلی می‎توان اینگونه بیان کرد نتیجه تمام این عمل‎ها موقت است و هرچند که می‎توان با انجام مجدد، نتیجه‎ی آن را تمدید کرد اما نمی‎توان از روند افزایش سن جلوگیری کرد و فقط می‎توان عوارض این افزایش را اندکی به تعویق انداخت.