پوست ، مو و ناخن
3.47
Ml_UHFg8zHAyXyzPzLLm1610537172.jpeg
دکتر مریم رنجبر

زمان مطالعه 11 دقیقه
راش پوشک

یک فرم از التهاب پوست است که خود را با ضایعات پوستی قرمز رنگ شفاف در نواحی باسن و کشاله ران نوزاد و بچه های کوچک خود را نشان می دهد. راش پوشک معمولاً مرتبط با پوشک‌های مرطوب و زمانی است که پوشک ها دیر به دیر تعویض می شوند همچنین با میزان حساسیت پوست نیز ارتباط دارد. معمولاً نوزادان را درگیر می‌کند اما هر کسی که به هر دلیلی به طور منظم مجبور است که پوشک بپوشد می‌تواند این شرایط را تجربه کند. می تواند والدین را نگران و بچه ها را اذیت کند اما معمولاً با درمان های خانگی ساده بهبود پیدا می کند مانند خشک کردن ناحیه با جریان هوا و زود به زود تعویض کردن پوشک و استفاده از برخی پمادها.

 علائم راش پوشک

 • ضایعات پوستی : راش پوشک به صورت پوست قرمز و حساس در ناحیه پوشک باسن ها رانها ناحیه تناسلی خود را نشان می دهد.
 • تغییرات دردفع کودک شما : شما ممکن است متوجه شوید که کودک شما در زمان وجود ضایعات ناحیه پوشک احساس ناراحتی دارد و برای مثال در هنگام دفع و ادرار کردن گریه میکند یا وقتی که ناحیه پوشک شستشو داده می شود یا به آن دست زده می‌شود کودک اذیت شده و گریه می کند.

علت ایجاد راش پوشکی

 • تحریک ناشی از مدفوع و ادرار : تماس مداوم و طولانی مدت با ادرار و مدفوع می‌تواند باعث تحریک پوست حساس نوزاد شود نوزاد و کودک شما ممکن است در شرایطی که دچار دفع زیاد (اسهال) باشد بیشتر مستعد ابتلا به راش پوشک باشد و به نظر می رسد که مدفوع بیشتر از ادرار تحریک کننده این مسئله است.
 • سایش و مالش و خراش : پوشکهای خیلی تنگ یا لباس هایی که باعث اصطکاک و سایش پوست می‌شوند نیز می‌توانند منجر به راش شوند.
 • تحریک ناشی از استفاده از یک محصول جدید : پوست کودک شما ممکن است به محصولات پوشکی جدید, مواد ضدعفونی کننده مواد شوینده مختلف حساسیت نشان دهد سایرموادی که می‌توانند این مشکل را تحریک کنند مواد موجود در لوسیون ها پودرها و روغن ها هستند.
 • عفونت های قارچی یا باکتریایی : این مسئله موضوعی است که به صورت یک عفونت ساده پوستی شروع می‌شود اما می‌تواند به پوست اطراف و نواحی اطراف گسترش پیدا کند نواحی که توسط پوشک پوشیده می شود (باسن ران ها و ناحیه تناسلی) حساسیت بیشتری دارد به این دلیل که معمولا آن مناطق گرم و مرطوب هستند.
 • تماس با غذاهای جدید : وقتی که کودک خوردن غذاهای جامد را شروع میکند محتوای مدفوع تغییر می‌کند این مسئله باعث افزایش احتمال راش پوشک می شود تغییرات در رژیم غذایی کودک شما هچنین دفعات مدفوع را نیز افزایش می دهد
 • پوست حساس : بچه‌هایی که شرایط پوستی حساس مانند درماتیت آتوپیک یا درماتیت سبورئیک دارند احتمال بیشتری برای بروز راش پوشکی دارند هرچند که پوست حساس ناشی از درماتیت آتوپیک و اگزما معمولاً نواحی غیر از ناحیه پوشک را درگیر می‌کند.
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها : آنتی بیوتیک ها ویروس و باکتری ها را از بین می برد (علاوه بر اینکه انواع باکتری های بد را از بین میبرد باکتری های خوب و مناسب برای پوست ما را نیر از بین میبرد).

پیشگیری از ایجاد راش پوشک

بهترین راه پیشگیری این است که ناحیه پوشک تمیز و خشک نگه داشته بشود تعدادی روش و استراتژی ساده برای کمک به کاهش احتمال بروز راش پوشکی در کودک شما وجود دارد

 • تعویض زود به زود پوشاک : بلافاصله باید پوشک های کثیف و مرطوب تعویض شوند اگر کودک شما در مهدکودک به سر می‌برد باید از پرسنل بخواهید که این کار را انجام دهد.
 • قسمت تناسلی و باسن کودک خود را با آب ولرم در هر بار تعویض پوشک شستشو دهید : شما می توانید از یک تشت آب ولرم برای این منظور استفاده کنید یا از پارچه های نخی و پدهای نخی مرطوب برای پاک کردن پوست کودک خود استفاده کنید اما باید خیلی ملایم این کار را انجام دهید و ازپدهای حاوی الکل یا پدهای معطرجدا اجتناب کنید اگر می خواهید از صابون استفاده کنید باید از صابون های بدون بو و ملایم استفاده نمایید.
 • با ملایمت توسط یک حوله یا پارچه نخی پوست کودک خود را بعد از شست و شو خشک نمایید و یا با استفاده از جریان هوا این کار را انجام دهید
 • پوشک ها را خیلی سفت نبندید : پوشکهای خیلی سفت می توانند از جریان هوا به ناحیه پوشک خودداری جلوگیری کرده که این مسئله منجر به مرطوب شدن محیط و مساعد شدن شرایط برای بروز راش پوشکی می‌شود .
 • بیشتر اوقات سعی کنید که ناحیه پوشک کودک خود را بدون پوشک و آزاد و باز بگذارید : در شرایط ممکن حتی المقدوراجازه دهید که کودک شما بدون پوشک باشد تماس مستقیم پوست با هوا یک راه حل مناسب برای خشک شدن و جلوگیری از راش پوشکی میباشد .
 • استفاده منظم از پماد ها را مد نظر قرار دهید : اگرکودک شما به طورمعمول دچارراش می شود از یک پماد قوی در هر بار تعویض پوشک برای جلوگیری از تحریک پوستی استفاده کنید پترولاتوم ژلی (وازلین) و اکسید دوزنگ یا زینک اکساید به عنوان پماد های مناسب پیشنهاد می‌شوند.
 • بعد از تعویض پوشک دست های خود را به طور کامل بشوئید : شستشوی دست‌ها می‌تواند از انتشار باکتریها و قارچها به سایر قسمت‌های بدن نوزاد و شما و سایر بچه هایتان جلوگیری کند

درمان راش پوشک

بهترین درمان برای راش  پوشک این هست که پوست نوزاد و کودک خود را تا حد امکان تمیز و خشک نگه دارید اگر با وجود درمان های خانگی راش پوشک کودک ادامه دارد حتماً به پزشک مراجعه نمایید و پزشک ممکن است که از موارد زیر را تجویز نماید:

 • یک کرم استروئیدی(کورتونی) ملایم مانند هیدروکورتیزون
 • یک کرم ضد قارچ , اگر کودک شما عفونت همزمان قارچی داشته باشد
 • آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی اگرکودک شما دچارعفونت باکتریایی باشد

از پمادهای استروئیدی (کورتونی) فقط زمانی که پزشک متخصص پوست یا اطفال توصیه کند استفاده نمایید (پمادهای کورتونی قوی و استفاده مکرر و طولانی مدت از آنها می تواند منجر به بروز مشکلات بیشتر شود) راش های پوشکی معمولاً نیاز به چند روز درمان برای بهبودی دارند و راش ممکن است مکررا عود  کند.اگر راش با وجود درمانها باقی بماند ممکن است پزشک توصیه کند یک متخصص بیماریهای پوست (درماتولوژیست) کودک شما را معاینه کند.

درمان های خانگی

به طور کلی می‌تواند به طور موفقیت آمیزی با موارد زیر در خانه درمان شود:

 • خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه پوشک: بهترین راه برای اینکه ناحیه پوشک کودک خود را تمیز و خشک نگه دارید این است که بلافاصله بعد از هر بار مدفوع یا ادرار پوشک را تعویض کنید تا زمانی که راش بهتر شود حتی ممکن است نیاز باشد که نیمه شب برای تعویض پوشک کودک بیدار شوید.

بعد از این که به آرامی و با ملایمت ناحیه پوست پوشک را تمیز و خشک کردید می توانید از کرم یا پماد استفاده نمایید محصولات مشابه خاصی مانند زینک اکساید و وازلین های خاص می‌توانند برای چرب نگهداشتن  ناحیه پوست کمک ‌کنند به هیچ عنوان سایش و مالش بیش از حد روی پوست آن ناحیه انجام ندهید چرا که می تواند منجر به آسیب بیشتر پوست شود اگر شما می خواهید پوست های اضافه را بردارید می‌توانید از یک توپک پنبه ای که آغشته به روغن معدنی است استفاده نمایید .

 • افزایش جریان هوا : برای کمک به بهبود و ترمیم راش پوشکی هر کاری که لازم است تا جریان هوا را در ناحیه پوشک افزایش دهد انجام دهید موارد زیر می‌توانند کمک‌ کننده باشند:
 • برای مدت‌های کوتاهی در طول روز کودک را بدون پوشک رها کنید و بدون هیچ پمادی تا جریان هوا روی پوست اتفاق بیافتد شاید لازم باشد 3 بار در روز برای مدت 10 دقیقه این کار را انجام دهید.
 • استفاده از پوشکهای پلاستیکی خیلی سفت و محکم خودداری نمایید.
 • از پوشکهایی استفاده کنید که از حالت معمول کمی بزرگتر هستند تا به هوا اجازه عبور بدهد.
 • استفاده از پماد ها کرم ها یا لوسیون ها : داروهای مختلفی برای راش پوشکی در دسترس هستند که نیازی به تجویز نسخه ندارند از پزشک یا داروساز می توانید توصیه هایی در این مورد دریافت کنید برخی از داروهای OTC(بدون نیاز به نسخه) شامل پماد آ.د, والمکس ,دزیتین, لوترینین می‌باشند.

دیگر درمان های راش پوشکی

زینک اکساید یک ماده فعال در بسیاری از محصولات راش پوشکی میباشد معمولاً این محصولات در طول روز روی محل پوست کودک استفاده می‌شوند تا التیام بخش بوده و حفاظت کنند و نیازی به مصرف مقدار زیادی کرم نیست بلکه یک لایه نازک از آن کفایت می کند همچنین این محصولات می تواند روی سایر محصولات نسخه‌ای نظیر داروهای استروئیدی یا ضد قارچی استفاده شود همچنین میتوانید از پترولاتوم ژلی (وازلین خاص)استفاده نمایید. پمادها, کرم ها ممکن است نسبت به لوسیون‌ها کمتر تحریک کننده باشد اما پمادها یک سد روی سطح پوست ایجاد می کند که اجازه عبور کمتری به هوا می دهند کرم ها زودتر روی پوست خشک می‌شود و اجازه بهتری به عبور هوا نسبت به پمادها می دهند و می توانید از پزشک خود در مورد نوع محصولی که برای راش کودک شما مناسب تر است مشورت بگیرید. به عنوان یک قانون کلی از محصولات اختصاصی کودکان استفاده نمایید و از محصولاتی که حاوی سودا, بوریک اسید, کامفور, فنول, بنزوکائین , دیفن هیدرامین, سالیسیلات هستند خودداری نمایید این مواد میتوانند برای کودکان سمی و مضر باشند.

 • حمام روزانه : تا زمانی که راش به طور کامل خوب شود هر روز کودک خود را بشویید و از آب ولرم و صابون ملایم بدون بو و عطر استفاده نمایید.

درمان های جایگزین

موارد زیر درمان هایی هستند که در بعضی از افراد موثر واقع می شوند:

 • روغن نارون کوهی یک داروی گیاهی : یک مطالعه نشان داده است که استفاده از پماد هایی که از این روغن مشتق شده‌اند در ناحیه پوشک می تواند کمک کننده باشد و این مطالعه 309 کودک را تحت بررسی قرار داده بود.
 • شیر مادر : نتایج نشان دادند که استفاده از شیر مادر(شیر سینه انسان) روی ناحیه از سایر درمان ها بهتر است یک مطالعه نشان داد که استفاده از شیر پستان انسان روی ناحیه پوشک هم موثر و هم بی خطر است شیرخوارانی که دارند با پماد هیدروکورتیزون یک درصد و یا شیرمادر درمان شدند و این مطالعه شامل 141 شیرخوار بود که نتایج نشان داد که درمان با شیر مادر به تنهایی میتواند به اندازه پمادها موثر باشد.
 • کالاندولا و آلوورا : یک مطالعه که آلوورا و کالاندولا را در درمان بچه‌ها مورد مقایسه قرار داده بود نشان داد که هر دو می توانند در درمان راش پوشکی موثر باشند.
 • شامپوی خاک رس (بنتونیت) : یک مطالعه نشان داد که شامپوی خاک رس در بهبود راش پوشکی موثرتر از کالاندولا می باشد این مطالعه 60 کودک را مورد بررسی قرار داد

پارچه و لباس های قابل شستشو یا پوشک های یکبارمصرف ؟

بسیاری از والدین در مورد نوع پوشکی که باید استفاده کنند سوال دارند وقتی که می‌خواهیم از راش پوشک جلوگیری کنیم هیچ شواهد و مدارکی مبنی بر اینکه پوشک های پارچه ای بهتر از انواع یکبار مصرف هستند و یا بالعکس وجود ندارد. یک نوع پوشک خاص ایده‌آل وجود ندارد بنابراین هر چیزی که برای کودک تان مناسب است را می توانید انتخاب کنید اگر یک برند یا محصول خاص یکبار مصرف پوست کودک شما را تحریک می‌کند از نوع دیگری استفاده کنید اگر صابون ها و مواد شوینده مخصوص لباسی که برای شستشوی پوشک پارچه ای استفاده می کنید به نظر می رسد که راش پوشک را ایجاد می کنند می توانید از محصول دیگری استفاده کنید. چه از پوشک های پارچه ای وچه از پوشک های یکبار مصرف و یا هر دو نوع استفاده می کنید همیشه حتی المقدور زود به زود پوشک کودک خود را تعویض کنید تا رطوبت و مواد آن ناحیه پوشک باعث تحریک پوست نشوند و آن ناحیه کاملا تمیز و خشک بماند.

شستشوی پوشک های پارچه ای

اگر از پوشک های پارچه ای استفاده می کنید ,شستشوی دقیق نیاز است که از راش پوشکی جلوگیری شود روش های شستشو متفاوت هستند اما نکته مهم این است که به طور کامل مواد شوینده و ضدعفونی کننده را از روی سطح پارچه پاک کنید در زیر یک روش موثر آورده شده است :

 • پوشک های پارچه هایی که شستشو می شوند کوچک می شود به طور کامل در آب سرد خیسانده شوند
 • سپس پوشک ها را در آب داغ با وایتکس و ماده ضدعفونی کننده ملایمی قرار دهید وایتکس میتواند باکتریها و قارچها را از بین ببرد همچنین شما می توانید سرکه را به چرخه شستشوی خود اضافه کنید تا بوها و بقایای صابون و شوینده را از روی پوشک از بین ببرد
 • پوشک ها را دو بار در آب سرد آبکشی کنید تا کاملا بقایای مواد شیمیایی و شوینده پاک شوند
 • ازاستفاده از نرم کننده ها خودداری کنید چرا که ممکن است حاوی مواد معطری باشند که پوست کودک شما را تحریک کند

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر پوست کودک شما با چند روز درمان‌خانگی بهبود پیدا نکرد باید با یک پزشک مشورت کنید گاهی اوقات نیاز به درمان‌های تجویز شده توسط پزشک برای درمان راش پوشک وجود دارد. در موارد زیر حتما کودک خود را جهت معاینه نزد پزشک ببرید

 • زمانی که ضایعات شدید یا غیر طبیعی هستند
 • با وجود درمانهای خانگی ضایعات بدتر می‌شوند
 • ضایعات خونریزی ترشح و خارش دارد
 • در زمان دفع ادرار یا حرکات روده و دفع مدفوع احساس سوزش و درد وجود دارد
 • همراهی با تب

آماده شدن شدن برای ویزیت توسط پزشک

به طور کلی راش پوشکی می‌تواند در خانه با موفقیت درمان شود اما در صورتی که راش با وجود چند روز درمان خانگی تشدید می‌شود و یا همراه با تب باشد بهتر است که با یک پزشک مشورت کنید در زیر اطلاعاتی که می‌تواند برای آماده‌سازی شما در جلسه مشاوره با پزشک کمک کننده باشد آورده شده . چه کاری می توانید انجام دهید

 • لیست علائم و نشانه های کودک خود را بنویسید اینکه کودک شما از چه زمانی این علائم را داشته است.
 • اطلاعات کلیدی درباره شرایط بالینی و پزشکی کودک خود و وضعیت تغذیه او به صورت لیست تهیه نمایید برای مثال, آیا کودک شما تحت درمان برای بیماری خاصی تحت درمان دارویی قرار دارد  یا نه یا اخیراً تحت درمان قرار گرفته یا نه آیا اخیراً رژیم عوض شده است یا نه اگرکودک شما شیر مادر میخورد و شما به عنوان مادر تحت درمان دارویی خاصی هستید آن را ذکر کنید و همچنین تغییرات رژیمی مادر مانند افزایش غذاهای حاوی گوجه فرنگی باید ذکر شود.
 • لیست همه محصولاتی که در تماس با پوست کودک شما قرار گرفتن پزشک کودک شما باید نام محصول پوشک که شما استفاده می کنید شوینده هایی که برای شستشو استفاده میکنید صابون ها لوسیون ها پودرها و روغن هایی که برای کودک استفاده می‌کنید را بداند اگر مشکوک هستید که یکی از محصولات ممکن است راش پوشک را ایجاد کرده باشد آن را در جلسه ملاقات با پزشک با همراه خود ببرید.
 • لیست سوالاتی که میخواهید بپرسید لیستی از سوالاتی که ممکن است به شما کمک کند را یادداشت کنید و از پزشک خود بپرسید.

سوالاتی که باید از پزشک بپرسید

 • شایع ترین علت راش پوشک کودک من چیست ؟
 • سایر علت های احتمالی چه مواردی می باشند ؟
 • من برای ترمیم بهتر پوست کودک خود چه کاری می‌توانم انجام بدهم ؟
 • چه پمادها کرم‌ها و لوسیون‌هایی برای کودک من توصیه می شود ؟
 • چه زمانی باید به جای کرم یا لوسیون از پماد یا خمیر استفاده کنم ؟
 • آیا شما درمان دیگری را پیشنهاد می دهید ؟
 • چه محصولاتی و چه موادی باید برای کودک من اجتناب شود؟
 • آیا باید از تماس کودکم با برخی غذاهای خاص و یا مصرف خودم زمانی که شیر می دهم خودداری نمایم ؟
 • زودترین زمانی که به نظر میرسد کودک من بهبود پیدا کند چه زمانی است؟
 • من برای جلوگیری از عود این شرایط چه کاری می‌توانم انجام دهم؟
 • آیا این راش علامتی از اختلالات داخلی بدن می باشد؟

ممکن است پزشک از شما سوالات زیر را بپرسد

 • اولین بار چه زمانی متوجه علائم و نشانه های کودک خود شدید؟
 • شما چه نوع پوشکی را برای کودکتان مصرف می کنید؟
 • هر چند وقت یک بار پوشک کودک را عوض می کنید؟
 • چه نوع صابون و شوینده ای برای تمیز کردن کودک خود استفاده می کنید؟
 • آیا از محصولات مراقبتی پوستی مانند لوسیون ها پودرها کرمهای روغن های خاصی استفاده می کنید؟
 • آیا کودک شما شیر شما را می‌خورد ؟
 • آیا مادر آنتی‌بیوتیک خاصی مصرف می‌کند؟
 • آیا تغییری در رژیم غذایی مادر ایجاد شده است؟
 • آیا به تازگی غذای جامد برای کودک خود شروع کرده اید ؟
 • تا کنون چه درمان هایی را برای بهبود راش پوشک کودک خود به کار برده اید ؟
 • آیا آنها کمک کننده بوده اند؟
 • آیا کودک شما به تازگی شرایط بالینی طبی خاصی داشته بیماری خاصی که موجب اسهال شده باشد ؟
 • آیا به تازگی کودک شما داروی خاصی دریافت کرده ؟

چه کارهایی میتوانید انجام دهید

از محصولاتی که منجر به تحریک پوست کودک می شوند خودداری نمایید ناحیه تناسلی و باسن کودک خود را درهر زمان تعویض پوشک بشویید ازصابون ها و پاک کننده هایی که حاوی الکل یا عطر هستند خودداری نمایید. حتی المقدور کودک خود را بدون پوشک و باز رها کنید تا زمان مناسبی برای جریان هوا خشک شدن و آغاز و ترمیم وجود داشته باشد وقتی که از پوشک استفاده می کنید آنها را تند تند  تعویض کنید و از کرم ها لوسیون ها و خمیرها و پمادهای مخصوصی که مناسب هستند برای ناحیه پوشک استفاده نمایید.