جراحی زیبایی
4
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 4 دقیقه
رفع غبغب

رفع غبغب : به چاقی زیر چانه غبغب و یا پری زیر چانه گویند‌. از عوامل بسیار تاثیرگذار در زیبایی چهره زاویه داشتن آن است اما چربی زیر چانه این زاویه را از بین می‌برد و تاثیر منفی بر زیبایی چهره باقی می‌گذارد. در اغلب افراد غبغب به دلیل انباشت چربی ایجاد می‌شود هرچند می‌تواند دلایل دیگر مانند اضافه وزن، عوامل ژنتیکی و یا افزایش سن نیز باعث ایجاد آن شود. رژیم غذایی سالم و مناسب و ورزش، بیشترین اثر در سلامت بدن و رسیدن به وزن و اندام‌های ایده‌آل را دارد. اما گاهی بعضی قسمت‌ها از بدن مقاومت می‌کنند و به رژیم‌های غذایی و ورزش واکنشی نشان نمی‌دهند. یکی از این قسمت‌های بدن غبغب است. بنابراین باید از روش‌های دیگر مانند عمل‌های زیبایی استفاده کرد که در ادامه یه آن‌ها می‌پردازیم.

عوامل ایجاد غبغب

غبغب برای افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند امری طبیعی است اما گاه بعضی افراد با وجود وزن پایین به دلایل مختلف با این معضل دست به گریبان هستند. دلایلی مانند:

 • سن

با بالا رفتن سن در افراد چربی طبیعی پوست و کلاژن سازی آن کاهش پیدا می‌کند که در نتیجه آن پوست حالت شل و افتاده‌ای پیدا می‌کند.

 • ژنتیک

گاه ممکن است افراد وزن نرمالی داشته باشند اما به دلیل ژنتیکشان این چربی اضافه در زیر گلوی آن‌ها به وجود آید.

 • عادت ‌بد روزانه

یکی از این عادت‌ها پایین نگهداشتن سر برای مدت طولانی است. مانند زمانی که به گوشی موبایل نگاه می‌کنید.

 • مشکلات خواب

بالش‌های بلند و نرم گاهی ممکن است باعث ایجاد غبغب شوند.

 • ضعف عضلات گردن

کمبود ویتامین‌ و پروتئین‌های مفیدی که برای ایجاد حالت ارتجاعی عضلات و پوست لازم است نیز می‌تواند باعث ایجاد این حالت شود.

اقدامات درمانی و رفع غبغب

بدون توجه به علت به وجود آمدن غبغب امکان از بین رفتن آن وجود دارد. شما می‌توانید به کمک راه‌های مختلفی در کوتاه مدت و بدون عوارض جانبی این چربی اضافه و مقاوم را از بین ببرید. این روش‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شود. روش‌های از بین بردن و رفع غبغب با کمک جراحی‌های زیبایی که در ادامه برخی از آن‌ها معرفی می‌شوند:

 • کیبلا

این مایع مخصوص زیر چانه است. به این صورت که پس از تزریق آن در بالای گردن سلول‌های چربی‌ تخریب و جذب بدن می‌شوند و از جمع شدن مجدد این چربی‌ها جلوگیری می‌شود.

 • لیپوساکشن

در این روش پزشک جراح پس از ایجاد برش ‌های کوچکی در زیر چانه به کمک یک لوله‌ی مکنده به نام کانولا به تخلیه چربی‌های اضافه می‌پردازد. بیمار در این روش بی‌حسی موضعی دریافت می‌کند. از عوارض جانبی این عمل به دلیل برش‌هایی که ایجاد می‌شود می‌توان عفونت، ورم و تب را نام برد.

 • لیفت با نخ

لیفت به طور کلی به معنای بالا کشیدن است. در لیفت با نخ پزشک جراح به کمک نخ پلی دی اکسانون سعی در از بین بردن افتادگی پوست دارد به این نحو که نخ زیر پوست منطقه مورد نظر نصب می‌شود تا پوست را با کمک تولید کلاژن سفت کند. این نخ‌ها پس از 8 ماه جذب می‌شوند اما نتایج آن بیش از 2 سال دوام دارد. دسته دوم روش‌های از بین بردن غبغب آن‌هایی هستند که به جراحی نیازی ندارند از جمله:

 • ترماژ

این روش با استفاده از فناوری امواج رادیویی حرارت را به لایه‌های عمیق‌تر پوست ارسال می‌کند. با این حرارت پوست برای کلاژن سازی تحریک شده و پوشش محافظتی و جوان سازی که پوست برای از بین بردن غبغب به آن نیاز دارد فراهم می‌شود.

 • هایفوهایفوتراپی

این روش با عبور دادن امواج مافوق صوت متمرکز با شدت از پوست آسیبی کنترل شده را به لایه‌های داخلی عمیق‌تر پوست وارد می‌کند که در پی آن بافت‌های شل و افتاده در اثر متلاشی شدن بافت‌های چربی زیر پوست سفت و منقبض می‌شوند. براثر این آسیب کنترل شده و تجزیه چربی‌ها پوست شروع به گلاژن سازی میکند که در انتها منجر به جوان سازی پوست و از بین رفتن غبغب می‌شود.

 • کرایولیپولیز

در این تکنولوژی سعی بر آن است با استفاده از سیستم سرمای کنترل شده سلول‌های چربی را از بین برده‌ شوند. سلول‌های چربی یک هفته پس از درمان به طور طبیعی از بدن دفع می‌شوند و چربی‌های ناخواسته‌ی غبغب به طور کامل از بین می‌روند. در بعضی موارد ممکن است به دلیل عقب بودن و یا کوچکی چانه حد فاصل آن و گردن حالت شا و افتاده‌ای به خود بگیرد در این موارد پزشک جراح پیشنهاد پروتز چانه را به بیمار می‌دهد. در این عمل زیبایی وی پروتزی را که با سایز صورت و آناتومی شما همخوانی داشته باشد را انتخاب می‌کند. با اینجام این عمل زیبایی فرم غبغب و چانه شما حالتی زیباتر به خود می‌گیرید.

مزایای رفع غبغب

 • خط فک با زیبایی بیشتری مشخص می‌شود.
 • چربی‌های گردن کاهش پیدا می‌کنند.
 • سن شما کمتر به نظر می‌رسد.
 • زیبایی چهره شما افزایش می‌یابد.

امکان بازگشت غبغب پس از عمل‌ های زیبایی

اگر غبغب به دلیل کوچکی و یا عقب بودن چانه ایجاد شود پس از اصلاح‌های لازم برگشت پذیر نیست. همینطور اگر در اثر غبغب به دلیل تجمع چربی ایجاد شود پس از برداشت بافت چربی امکان ایجاد دوباره‌ی آن بسیار کم است. اما اگر غبغب به دلیل کهولت سن ایجاد شده باشد حتی اگر اصلاح هم شود با گذشت زمان امکان بازگشت آن وجود دارد و این امری غیر قابل ایجتناب است.

بیمه و رفع غبغب

جراحی‌های مخصوص غبغب به دلیل آن‌که در دسته‌ی عمل‌های زیبایی قرار می‌گیرند تحت پوشش اکثر شرکت‌های بیمه نیست. و شرکت ‌های بیمه هزینه‌های آن و یا درمان عوارض آن را متقبل نمی‌شوند. اما با تمام این اوصاف بهتر آن است کهقبل از انجام آن با مشاور بیمه خود مشورت کنید. هزینه‌های این جراحی‌ها وابسته به مواردی مانند دستمزد پزشک متخصص، آزمایش‌های قبل عمل، تعداد جلسه‌های لازم و... است. اما باید توجه داشته باشید هزینه انجام هر کدام از موارد فوق با دیگری متفاوت است که پزشک معالج هزینه‌ی دقیق آن را در جلسه مشاوره اعلام‌ می‌کند.

پیشگیری از ایجاد غبغب

بهترین راه درمان هر معضل و یا بیماری پیشگیری از آن است. هرچند که بعضی از بیماری‌ها به صورت ژنتیکی هستند و یا راه پیشگیری ندارند اما با رعایت برخی نکات امکان کاهش بروز آن به وجود می‌آید. در رابطه با پدیده غبغب نیز همینطور است. شما می‌توانید با رعایت موارد زیر تا حدی از بروز آن جلوگیری کنید.

 • سبک زندگی سالم

داشتن سبک زندگی سالم و پیروی کردن از رژیم غذای می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا از تجمع لایه‌های چربی اضافه و تشکیل غبغب جلوگیری کنید و یا حتی در صورت شکل گیری، اندازه آن را کاهش دهید.

 • ورزش

شما می‌توانید با انجام ورزش‌های مخصوص ماهیچه‌های چانه‌ی خود را تقویت کنید تا بتوانید غبغب خود را از بین ببرید.

 • وضعیت صحیح بدن

اگر وضعیت کلی بدن به نحوی صحیح قرار نگیرد نه تنها باعث ایجاد غبغب بلکه باعث از بین رفتن فرم کلی و درست بدن می‌شود. سعی کنید کمر خود را صاف نگه‌دارید شانه‌هایتان را به عقب دهید و با درست نگه‌داشتن سر و شل نگرفتن عضلات به خوش‌فرم ماندن بدن خود کمک کنید. درست قرار نگرفتن فک‌ها روی هم و یا شل گرفتن آن نیز باعث ضعیف شدن عضلات چانه و فک و گردن و در پی آن ایجاد غبغب می‌شود.

 • درمان‌های خانگی

روش‌های خانگی زیادی بین افراد وجود دارد که برای جلوگیری از ایجاد غبغب انجام می‌دهند مانند جوین آدامس از ضعیف شدن عضلات گردن و چانه کمک می‌کند.