مشکلات جنسی
2.67
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 10 دقیقه
زود انزالی در مردان

زود انزالی در مردان : بخش اعظمی از کیفیت زندگی به کیفیت رابطه‎ی جنسی مربوط می‎شود به نحوی که اگر در رابطه‎ی جنسی دچار مشکل شوید و از آن رضایت کامل نداشته باشید ابعاد دیگر زندگی را نیز تحت شعاع قرار می‎دهد. عدم رضایت از رابطه‎ی جنسی می‎تواند به دلایل گوناگون مانند انواع بیماری‎های اندام جنسی اتفاق بی‎افتد. یکی از معضلاتی که اکثر آقایان با آن روبه‎رو هستند زود انزالی است. زود انزالی زمانی رخ می‎دهد که مایع منی پیش از ارضا شدن به لحاظ روانی و پیش از به ارگاسم رسیدن شریک جنسی‎، از آلت تناسلی خارج شود.

پس از این اتفاق آلت جنسی تحریک پذیری خود را از دست می‎دهد و رابطه‎ی جنسی عملاً به پایان می‎رسد. این عارضه کیفیت رابطه‎ی جنسی را تا حد زیادی کاهش می‎دهد و ممکن است باعث بروز مشکلات روحی در فرد شود علاوه بر آن می‎تواند زندگی زناشویی را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. البته گاهاً ممکن است بنا به دلایلی مانند استرس زندگی ماشینی و یا عدم آمادگی پیش از رابطه جنسی زود انزالی موقت برای فرد پیش آید که نگران کننده نیست. اما اگر به طور مداوم با این عارضه مواجهه هستید باید جهت درمان آن به پزشک مراجعه نمایید.

علل بروز زود انزالی در مردان

زود انزالی در مردان می‎تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. از مهمترین و شایع‎ترین علل بروز این اختلال باید به موارد ذیل اشاره نمود:

 • دلایل روحی و روانی مانند افسردگی، استرس، تنش‎های عصبی و...
 • فشارهای روزمره و کاری
 • عدم اعتماد به نفس
 • انکارهای غریزه‎ی جنسی در گذشته
 • ژنتیک
 • مصرف مواد مخدر
 • مصرف بی‎رویه‎ی الکل
 • التهاب و یا عفونت پروستات
 • برخی بیماری‎های جسمی مانند بیماری‎های قلبی و عروقی و یا دیابت

انواع روش‎ درمان زود انزالی آقایان

برای درمان عارضه‎ی زود انزالی در مردان روش‎های متفاوتی وجود دارد که بنا به شرایط فرد، میزان بیماری، تشخیص پزشک و دیگر موارد، توسط پزشک معالج تعیین می‎گردد. این روش‎ها به چند دسته‎ی کلی تقسیم می‎شود. به طور کلی درمان‎های زود انزالی به صورت همزمان بر جسم و روح انجام می‎شود تا نتایج مثبت‎تری از خود برجای گذارد. در ادامه به بررسی انواع روش‎های درمان زود انزالی مردان می‎پردازیم:

 • روان درمانی

پزشکان به کمک این روش در ابتدا سعی در یافتن دلیل این اختلال می‎نمایند و سپس با توجه به آن به درمان  زود انزالی می‎پردازند. دلیل بروز اختلال کمک بسیاری در روند درمان می‎کند.

 • رفتار درمانی

در این روش نیز درمانگر با ارائه‎ی راهکارهای مناسب سعی به درمان اختلال زود انزالی می‎کند. رفتار درمانی تا حد زیادی می‎تواند رفتارهای جنسی بیمار را اصلاح نماید و زود انزالی را کنترل کند.

 • یکی از روش‎های رفتار درمانی روش توقف-شروع است به این معنا که مرد هنگامی که احساس می‎کند به انزال نزدیک است تحریک جنسی را متوقف می‎کند تا زمانی که احساس اوج لذت رفع شود و سپس مجددا تحریک را شروع کند این مراحل را می‎توانید تا زمانی که نیاز است ادامه دهید.
 • از دیگر روش‎های این گروه می‎توان به تکنیک فشردن اشاره کرد که در طی فشردن انتهای آلت مرد چند ثانیه پیش از انزال میل به انزال را کاهش می‎دهد. این تکنیک به مردان کمک می‎کند انزال خود را تا زمانی مورد نیاز به تعویق بی‎اندازند.

دارو درمانی

مصرف داروهای ضد افسردگی سبب تاخیر در انزال می‎شود بنابراین بسیاری از پزشکان از آن به عنوان داروی درمانی زود انزالی استفاده می‎کنند. این دارو باید با نظر پزشک مصرف شود زیرا طرز مصرف هر کدام از آن‎ها متفاوت است. به نحوی که داپوکستین را در صورت نیاز و یک تا سه ساعت پیش از آمیزش باید مصرف نمایید در صورتی که تری سایکلیک را اگر به صورت روزانه مصرف نکنید تاثیر چندانی نخواهد داشت.

 • کاهش حساسیت آلت تناسلی مرد

استفاده از ژل‎ و کرم بی‎حسی موضعی حساسیت آلت در برابر لمس را کاهش می‎دهد. همچنین استفاده از کاندوم (در صورت لزوم دو کاندوم روی هم) نیز این حساسیت را کاهش می‎دهد. کاهش حساسیت آلت تناسلی سبب جلوگیری از انزال زود رس می‎شود.

هشدار: توجه داشته باشید برای کسب بهترین نتیجه از هر درمانی لازم است به متخصص آن رشته مراجعه نمایید. این مهم سبب کاهش عوارض احتمالی و درمان قطعی بیماری می‎شود. بنابراین از خود درمانی و درمان‎های خانگی بپرهیزد. آلت تناسلی عضو بسیار حساسی است که در صورت عدم دانش کافی می‎تواند صدمات بسیاری را متحمل شود.

مزایای درمان زود انزالی مردان

همانطور که بیان شد زود انزالی سبب بروز مشکلات بسیاری می‎شود بنابراین درمان آن مزایای بسیاری برای فرد ایجاد می‎کند.

برخی از مزایای درمان انزال زود رس در آقایان عبارت است از:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • بالا رفتن میل جنسی
 • از بین رفتن کمر دردهای مزمن در برخی موارد
 • بهبود کیفیت زندگی زناشویی
 • بهبود حال روانی فرد
 • درمان ناباروری

عوارض روش‎ های درمان زود انزالی مردان

عدم درمان زود انزالی مردان در صورت تشخیص پزشک می‎تواند عوارض بسیاری همچون ناباروری، کاهش اعتماد به نفس فرد، کاهش رضایت از رابطه‎ی جنسی، ایجاد مشکلات زناشویی و... شود بنابراین باید در اصرع وقت برای درمان آن اقدام نمایید. روش‎های درمانی زود انزالی مردان اغلب هیچگونه عارضه‎ای ندارد. اما در مواردی که درمان شما به مصرف دارو نیازمند باشد در صورت مصرف مکرر آن برخی علائم مانند حالت تهوع، تب و سرگیجه ممکن است ایجاد شود. استفاده‎ی مکرر از ابزارهای کاهش دهنده‎ی حساسیت آلت تناسلی نیز ممکن است سبب کاهش دائمی حساسیت آن شود. همچنین لازم است از عدم حساسیت خود نسبت به داروها و ابزارهای تاخیری اطمینان حاصل نمایید.

هزینه‎ درمان زود انزالی آقایان

همانطور که بیان شد روش‎های درمانی بسیار متنوعی برای از بین بردن این اختلال وجود دارد. بنابراین میزان هزینه‎ی درمان آن نیز بسیار متفاوت است. مبلغ درمان زود انزالی توسط پزشک تعیین می‎شود. میزان این مبلغ براساس موارد بسیاری چون روش درمان، دلیل بروز اختلال، میزان زود انزالی فرد، دستمزد پزشک و موارد دیگر مشخص می‎شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم

همانطور که پیش‎تر بیان شد ممکن است اختلال زود انزالی در برخی موارد برای مرد ایجاد شود اما دائمی نباشد. این موضوع در اکثر موارد نگران کننده نبوده و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در صورتی که در اغلب موارد به این اختلال مبتلا هستید و پیش از ارگاسم شریک جنسی خود به انزال می‎رسید و از زمان انزال خود ناراضی هستید لازم است به پزشک مراجعه نمایید. به طور کلی نمی‎توان زمانی برای انزال تعیین کرد زیرا این امر در افراد کاملا نسبی است اما اگر حتی در 50 درصد موارد از زمان انزال خود ناراضی بودید ممکن است مبتلا به این اختلال باشید.

انتخاب پزشک مناسب برای درمان

اگرچه روش‎های درمانی زود انزالی عوارضی ندارد و کاملا بی‎خطر است اما به دلیل علائم بسیار متفاوت بروز این اختلال درمان قطعی آن ممکن است اندکی دشوار باشد. برای درمان قطعی و دائمی زود انزالی لازم است در ابتدا دلیل آن مشخص شود. بنابراین انتخاب پزشک مناسب با توانایی و دقت کافی برای این درمان بسیار مهم است. انتخاب پزشک مناسب به معنای انتخاب روش درمانی مناسب و تاثیر گذار است. در این انتخاب حساسیت لازم را به کار برید تا نتیجه‎ی مطلوب حاصل شود. برای این انتخاب لازم است معیارهایی رعایت شود. برخی از این معیارها عبارتند از مهارت، تجربه، علم و دانش، دقت، سابقه‎ی فعالیت مثبت و...

چه سوالاتی از پزشک معالج زود انزالی بپرسیم

برای درمان زود انزالی لازم است با پزشک خود جلسات مشاوره بسیاری برگزار نمایید. در این جلسات ابتدا علت بروز این اختلال تشخیص داده می‎شود و سپس روش درمان انتخاب می‎شود. این تشخیص براساس اطلاعاتی که پزشک از فرد و شریک جنسی او می‎گیرد انجام می‎شود. بنابراین لازم است با کمال صداقت به پرسش‎ها پاسخ دهید. اغلب به دلایلی چون شرم و خجالت از این مراجعات خودداری می‎کنند اما لازم به یادآوری است پزشک محرم اسرار بیمار خود است و تنها کسی ست که می‎تواند کمک لازم و موثر به فرد نماید. شما نیز می‎توانید در این جلسات سوالات خود را از پزشک بپرسید تا نسبت به بیماری خود و روش درمان آن آگاهی لازم داشته باشید. برخی از سوالات ضروری که باید از پزشک بپرسید عبارت است از:

 • آیا من مبتلا به انزال زود رس هستم؟
 • بنابر تشخیص شما علت بروز این اختلال چیست؟
 • روش پیشنهادی درمان زود انزالی چیست؟
 • آیا این روش عوارضی نیز دارد؟
 • و ...

میزان ماندگاری درمان

همانطور که بیان شد زود انزالی روش‎های درمانی مختلفی دارد که میزان ماندگاری هر روش متفاوت از روش‎های دیگر است. برای ماندگاری بیشتر و دائمی نتیجه‎ی درمان لازم است در ابتدا دلیل بروز این اختلال مشخص شود و به نسبت آن روش درمان قطعی تجویز گردد زیرا برخی از درمان‎های زود انزالی بسیار کوتاه مدت است. مانند روش کاهش حساسیت آلت تناسلی و استفاده از برخی داروها که لحظه‎ای بوده و پس از اتمام رابطه‎ی جنسی تاثیر آن نیز از بین می‎رود. اما رفتار درمانی و روان درمانی به دلیل تاثیری که بر روان فرد می‎گذارد و به درمان حالات روحی او می‎پردازد در صورتی که توسط پزشک حاذق انجام شود می‎تواند نتایج مثبت و دائمی از خود به جای بگذارد.