جراحی زیبایی
5
نوشته شده توسط زوپ

زمان مطالعه 6 دقیقه
لیفت صورت

لیفت صورت : همیشه در برخورد اول با افراد اولین چیزی که جلب توجه می‌کند و به نظر مخاطب می‌آید چهره فرد است. معمولا افراد مسن‌تر همیشه خواهان تبدیل پوست افتاده و چین خورده خود به پکستی شاداب‌تر و جوان‌تر هستند تا سن آن‌ها کمتر به نظر بیاید. با بالا رفتن سن در افراد چربی طبیعی پوست کم و کمتر می‌شود کاهش چربی طبیعی پوست باعث می‌شود یکی از قابلیت‌های مهم آن یعنی خاصیت ارتجاعی پوست از بین رود که در نتیجه به افتادگی و شل شدن آن می‌انجامد. همچنین چین و چروک‌هایی در صورت ایجاد می‌شود که باعث بیشتر به نظر رسیدن سن فرد و کاهش اعتماد به نفس او می‌شود.

عواملی دیگر مانند کاهش وزن، قرار گرفتن در معرض آفتاب، مصرف زیاد سیگار و الکل و یا حتی استعداد ژنتیکی نیز می‌توانند چهره فرد را دستخوش تغییراتی قرار دهد. هرچند که علائم افزایش سن در تمام نقاط بدن می‌تواند خود را نشان دهد اما در چهره فرد بارزتر است. خوشبختانه با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی صورت گرفته است روش‌های بسیاری برای جوان سازی پوست به وجود آمده که رایج‌ترین آن‌ها لیفت صورت به معنای بالا کشیدن پوست است. لیفت صورت یا Rhytidectomy نوعی عمل زیبایی برای جوان سازی پوست است.

چگونگی لیفت صورت

لیفت صورت به دو دسته کلی روش‌های جراحی و روش‌های غیر جراحی تقسیم می‌شود.

در لیفت صورت بدون جراحی سعی می‌شود بیشتر با تحریک بافت‌های زیر پوست و کلاژن سازی (: نوعی پروتئین است که با افزایش آن می‌توان چسبندگی و استحکام پوست را افزائش داد) چروک‌ها را از بین ببرند. مانند لیفت با نخ که با استفاده از میکروسوزن‌هایی که به زیر پوست برده می‌شود، نخ‌های مخصوصی به بافت‌های زیر پوست وصل می‌کنند و جراح با کمک آن‌ها افتادگی‌ها و چروک‌ها را می‌کشد.

برای از بین رفت چروک‌های صورت به کمک لیفت صورت با جراحی پوست باید به سمت بالا و گوشه‌های صورت کشیده و قسمت‌های اضافه پوست برید شود. در این جراحی برش‌هایی زیر مو از شقیقه تا بالا گوش و همینطور زیر گوش تا پشت سر توسط پزشک جراح ایجاد می‌شود. سپس پوست صورت، عضلات و بافت‌های زیر آن از استخوان جدا شده‌ و پوست برای از بین رفتن چروک‌ها تا اندازه‌ای که لازم است کشیده می‌شود. در صورت لزوم پوست اضافه بریده می‌شود و محل‌های برش بخیه می‌خورند. با گذشت دوران نقاهت پوست و بافت‌ها مجدد به استخوان صورت پیوند می‌خورد و باعث می‌شود پوست صورت سفت و محکم شود. این امر به شادابی و جوان‌تر به نظر رسیدن چهره فرد کمک بسزایی می‌کند.

این جراحی‌ها می‌تواند در بیمارستان و یا کلینیک با بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی انجام شود.

انواع لیفت صورت

چروک‌ها و افتادگی پوست صورت در هر فرد می‌تواند دلایل متفاوت با فرد دیگر داشته باشد بنابراین لیفت صورت نیز به روش‌های مختلفی بنا به فرد می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور عمده لیفتینگ به یکی از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • لیفت مختصر صورت

این حالت برای افرادی که افتادگی و پوست شل در پایین صورت دارند به وسیله برش کوتاهی در جلو و پشت گوش انجام می‌شود. این جراحی براساس نظر مشترک پزشک و بیمار می‌تواند با بی‌حسی موضعی و یا بی‌هوشی انجام شود.

 • لیفت استاندارد صورت

این روش برش گسترده‌تری نیاز دارد زیرا ناحیه مورد جراحی گسترده‌تر است. این نوع لیفت معلولا همراه با لیفت گردن انجام می‌شود تا نتایج مطلوب‌تری به همراه داشته باشد. برای انجام لیفت استاندارد نیاز به بی‌هوشی کامل و یا خواب عمیق است.

 • لیفت میانی صورت

لیفت میانی برای از بین بردن افتادگی گونه‌ها و از بین بردن چربی تجمع یافته در گونه و زیرچشم انجام می‌شود. در این روش شقیقه و گاهی درون دهان برش می‌خورد و در نتیجه نهایی آن خط خنده و حتی پف زیر چشم نیز از بین می‌رود.

 • مینی لیفت یا لیفت خفیف

با ایجاد برش کوچکی در بالا و دور گوش سعی در رفع افتادگی و چروک‌های صورت می‌شود. البته این روش برای افرادی که چروک زیادی نداشته باشند انجام می‌شود.

عوامل افتادگی پوست

افتادگی و شل شدن پوست همانطور که پیش‌تر اشاره شد درپی کاهش چربی طبیعی پوست با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود. اما این معضل می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • فشارهای عصبی

از دلایل اصلی این پدیده فشارهای عصبی است که در جامعه‌ی امروز اکثر افراد متحمل می‌شوند. این فشارها باعث انقباض‌های عضلانی فراوان در صورت فرد می‌شود که حتی گاهی وی نیز متوجه آن‌ها نبوده و کاملا ناحوآگاه اوست. تحمل غم و اضطراب زیاد نیز باعث عمیق شدن چروک‌ها می‌شود. همینطور چنین فشارهایی می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در فرم لب و دهان نیز گردد که ظاهری مطلوب برای فرد ایجاد نمی‌کند.

 • سبک زندگی مدرن

از تاثیرات زندگی مدرن وجود آلودگی نوری در شهر است که باعث انقباض عضلات چشم می‌شود. همچنین خیره شدن طولانی مدت به گوشی‌های موبایل و کامپیوتر و... می‌تواند باعث انقاض عضلات صورت و اخم‌های عمیق و پیرتر شدن چشم‌ها نسبت به سن واقعی شود.

 • تغذیه

برای سلامت پوست صورت لازم است تا ویتامین‌ها و مواد معدنی به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد. فقر غذایی باعث کاهش شادابی و جوانی پوست صورت می‌شود. همینطور استفاده زیاد از روغن‌های صنعتی بدون تحرک لازم باعث افزایش تجمع چربی درصورت و گردن می‌شود که با گذشت سن فرد از 40 سالگی این روند سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

 • عوامل ژنتیکی

در موضوع سلامتی و زیبایی همیشه یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار ژنتیک است. درواقع ژنتیک تعیین می‌کند بدن برای بازسازی و حفظ پوست چگونه عمل کند.

نتایج نهایی لیفت صورت

قطعا هر جراحی زیبایی نقاط مثبت و منفی خود را دارد و فرد تنها در صورتی می‌تواند تصمیم نهایی برای انجام آن گیرد که از تمام زوایای پیدا و پنهان آن عمل آگاه باشد. از نتایج مثبت عمل جراحی لیفت صورت می‌توان به مواردی چون:

 • از بین رفتن چروک‌های دور چشم
 • از بین رفتن افتادگی ابرو‌ها
 • از بین رفتن پف پلک بالا
 • از بین رفتن خطوط پیشانی و خطوط اخم
 • لیفت پوست گردن

عوارض

از عوارض موقت، خفیف و یا خطراتی که ممکن است پس از این عمل زیبایی برای فرد ایجاد شود باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • ممکن است از بین رفتن ورم کلی صورت چند ماه به طول بی‌انجامد ولی نتایج این عمل با گذشت یک ماه قابل مشاهده است.
 • کم حس شدن گوش و بخش‌هایی از صورت می‌تواند از عوارض خیفیف این عمل باشد که ممکن است با گذشت زمان تا حدودی به حالت نرمال برگردد.
 • جای زخم عمل جراحی که به آن اسکار گویند پس از عمل ممکن است باقی بماند که اصولا پزشک متخصص سعی بر آن دارد تا زیر موها این برش ایجاد شود تا جلوه کمتری داشته و پنهان شود.
 • ریزش مو در نواحی بخیه خورده پس از عمل ممکن است اتفاق بی‌افتد که موقتی است و به مرور زمان از بین می‌رود.
 • شایع‌ترین عارضه پس از لیفت صورت خون ریزی و یا جمع شدن خون زیر پوست است که باید به سرعت برای برطرف کردن آن اقدام شود.
 • مهمترین و نادرترین عارضه نیز آسیب رسیدن به عصب صورت است که اگر عمل جراحی توسط پزشک متخصص و ماهر صورت گیرد امکان بروز این پدیده تقریبا از بین می‌رود.

  عوامل منع انجام لیفت صورت

اگر موارد زیر شامل شما نیز می‌شود امکان لیفت صورت برایتان وجود ندارد. هرچند که تشخیص دهنده‌ی نهایی پزشک متخصص شماست و باید با او مشورت کنید.

 • بارداری
 • صرع
 • دیابت
 • زخم یا تب‌خال فعال در صورت
 • وجود پروتز فلزی در بخشی از صورت

ماندگاری لیفت صورت

این روش جوان سازی پوست بیشتر برای سنین 40 تا 70 سالگی انجام می‌شود. نتایج این عمل می‌تواند در صورت رعایت نکات اصولی و لازم تا 10 سال باقی بماند.