پوست ، مو و ناخن
4.44
dpTJqEy7tgCRuyNJFZUh1571574362.jpeg
دکتر سمیه حجازی نیا

زمان مطالعه 10 دقیقه
هیدرادنیت سوپراتیوا

هیدرادنیت سوپراتیوا یک بیماری پوستی است که به صورت برجستگی های کوچک دردناک در زیر پوست ایجاد می شود که این برجستگی ها می توانند سر باز کنند یا زیر پوست به شکل کانال هایی به هم متصل شده و تونل هایی را ایجاد کنند. این شرایط معمولاً در نواحی که پوست با همدیگر در سایش و مالش است مثل زیر بغل ، کشاله ران، باسن و سینه اتفاق می افتد. هیدرادنیت سوپراتیوا بعد از بلوغ تمایل دارد که ایجاد شود و می تواند سالها باقی بماند و با گذشت زمان بدتر می شود. می‌تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد که روی کیفیت زندگی و از نظر عاطفی روی فعالیت روزانه زندگی تاثیر بگذارد. دارو و جراحی هر دو می توانند برای کمک به درمان بیماری و پیشگیری از عوارض آن کمک کننده باشند.

علائم ایجاد هیدرادنیت سوپراتیوا

می‌تواند به صورت یک ناحیه کوچک باشد یا نواحی متعددی از بدن را درگیر بکند. علائم و نشانه ها شامل :

 • لکه یا سر سیاه ها : نقاط کوچک چاله های کوچکی از پوست که حاوی جوش های سرسیاه یا کمدون های سر سیاه هستند اغلب به صورت جفت یا Double-barreled ظاهر می شوند. این یک نمای شایع بیماری است.
 • یک توده هایی به اندازه یک نخود برجسته و دردناک : این شرایط معمولاً به صورت یک برجستگی دردناک منفرد در زیر پوست است که برای چندین هفته یا چند ماه باقی می ماند و سپس برجستگی های بیشتری در آن ناحیه ایجاد می‌شود. معمولاً در نواحی که فولیکول های مو وجود دارند و حاوی غدد عرق و چربی زیاد است ایجاد می‌شود مثل زیر بغل ،کشاله ران و ناحیه مقعد. همچنین می‌توانند در نواحی که پوست به هم مالش و سایش دارد مثل مثل نواحی داخل ران، سینه و باتوک ایجاد شوند .
 • تونلها : با گذشت زمان مجراهایی ایجاد می‌شود و باعث اتصال این برجستگی ها به هم در زیر سطح پوست می‌شود و یک نمای تونلی زیر سطح پوست ایجاد می شود که این برجستگی ها از طریق آن به یکدیگر متصل می شوند این زخم ها خیلی با سرعت کند بهبود پیدا می کنند گاهی همه آنها تعدادی از آنها ترشح چرک دارند که می تواند بوی بدی هم داشته باشد.

بعضی از بیماران بعضی از بیمارانی که دچار این مشکل هستند فقط علائم مختصری را تجربه می‌کنند. افزایش وزن، استرس ،تغییرات هورمونی، حرارت ،گرما و رطوبت همه می توانند باعث بدتر شدن علائم به شوند. در خانم ها این علائم معمولاً شدت شان بعد از منوپوز یا یائسگی کاهش پیدا می‌کند.

 علت ایجاد هیدرادنیت سوپراتیوا

علت اصلی هیدرادنیت سوپراتیوا مشخص نمی باشد. زمانی ایجاد میشود که فولیکول مو در  پوست بسته شود. متخصصین فکر می کنند که این می تواند وابسته به هورمون ها باشد یا زمینه ژنتیکی داشته باشد یا به علت اختلالات سیستم ایمنی اتفاق بیفتد. سیگار کشیدن و افزایش وزن و سندروم متابولیک ممکن است نقش داشته باشند. هیدرادنیت سوپراتیوا به علت یک عفونت ایجاد نمی شود یا عدم رعایت بهداشت و بیماری مسری نیست که به افراد دیگر منتقل شود. ریسک فاکتورها

 • بیشتر در خانم های سن 18 تا 29 سال دیده می شود .البته افرادی که در سن پایین تری به این بیماری مبتلا شوند ممکن است در معرض فرم وسیع و گسترده بیماری قرار بگیرند.
 • جنسیت خانم ها احتمال بیشتری دارند نسبت به آقایان که به این بیماری مبتلا شوند.
 • سابقه خانوادگی تمایل ایجاد می تواند ارثی باشد .
 • چاقی مطالعات متعدد نشان داده اند که رابطه بین افزایش وزن و هیدرآدنیت سوپراتیوا رابطه مثبتی بین آنها وجود دارد.
 • سیگار کشیدن مصرف تنباکو هم با ایجاد این بیماری در ارتباط است .

عوارض هیدرادنیت سوپراتیوا

 • عفونت ناحیه درگیر می تواند مستعد عفونت شود.
 • اسکار و تغییرات پوستی زخم ها بهبود پیدا می‌کنند ولی اسکار هایی را به شکل طناب یا گودی هایی را روی سطح پوست ایجاد می‌کنند.
 • اختلال حرکت یا محدودیت حرکت زخم ها و بافت اسکار می توانند باعث حرکت دردناک یا محدود بشود، مخصوصاً زمانی که بیماری زیر بغل یا کشاله ران باشد.
 • انسداد درناژ لنفاوی شایعترین محل هایی که در آن هیدرادنیت سوپراتیوا در آن اتفاق می‌افتد نواحی هستند که مقدار زیادی غدد لنفاوی در آن ناحیه وجود دارد. بافت اسکار می‌توانند تداخل پیدا کند با سیستم درناژ لنفاوی  و در نتیجه منجر به تورم بازو پا و ناحیه تناسلی شود.
 • جدایی اجتماعی بوی ضایعات درناژ شان و محل زخم ها ممکن است باعث ایجاد شرمندگی و جدا شدن شخص از محیط اجتماعی شود و باعث ناراحتی و افسردگی را ایجاد کند.

 تشخیص هیدرادنیت سوپراتیوا

پزشک پوست شما ممکن است در مورد علائم و نشانه ها از شما سوال کند. پوستتان را معاینه کند و سابقه پزشکی شما را بگیرد. بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری در دسترس نیست ولی اگر چرک وجود داشته باشد یا درناژ وجود داشته باشد پزشک شما ممکن است یک نمونه از این مایع را که از ضایعات خارج می شود به آزمایشگاه جهت بررسی ارسال کند که می تواند سایر بیماری ها مثل عفونت ها را رد کند.

درمان هیدرادنیت سوپراتیوا

درمان معمولاً شامل دارو درمانی، جراحی یا هر دو برای کنترل علائم و نشانه ها و پیشگیری از عوارض است. یک درمان منفرد که به طور کامل قابل اعتماد و موثر باشد برای درمان این بیماری وجود ندارد و مطالعات اغلب دنبال یک بهترین روش ترکیبی درمان هستند.

با پزشک تان در مورد مزایا و معایب درمان های مختلف و درمانی که او برای شما در نظر گرفته است صحبت کنید. انتظار می رود ویزیت‌های پیگیری منظمی با متخصص پوست یا یک تیم مراقبتی بهداشتی چند رشته ای داشته باشید که میتوانند مراقبت های جامعی را که اغلب مورد نیاز افراد مبتلا به هیدرادنیت سوپراتیوا هستند فراهم کند.

 داروهای هیدرادنیت سوپراتیوا

پزشک شما ممکن است یک یا تعداد بیشتری از داروهای زیر را برای شما در نظر بگیرد:

 • کرم های آنتی بیوتیک علائم خفیف ممکن است با یک کرم آنتی بیوتیک که برای کنترل عفونت می باشد مدیریت شوند، مانند کلیندامایسین یا جنتامایسین.
 • داروهای سیستمیک برای مواردی که وسیع تر هستند بهتر است که آنتی بیوتیک خوراکی استفاده شود مثل کلیندامایسین، ریفامپین، داکسی سایکلین. تزریق آدالیمومب برای موارد متوسط تا شدید استفاده می شود و حدودا برای دو بار در هفته باید برای 2 هفته استفاده شود تا اثرات مفید آن دیده شود. بعضی از مطالعات نشان داده است که تزریق اینفلکسی ماب و آناکین را می‌تواند موثر باشند.
 • درمان درد داروهای مسکن خارج از نسخه اگر موثر واقع نشد، پزشک شما ممکن است یک داروی قوی تر برای شما توصیه کند.

درمان به روش جراحی

 • بیرون آوردن تونل‌ها به عنوان آنروف کردن یا برداشتن سقف تونل شناخته می شود. این روشی است که با آن بافت را بر می دارند تا تونل هایی را که زیر سطح پوست هستند نمایان شوند. برای افرادی که مبتلا به نوع متوسط تا شدید بیماری هیدرادنیت سوپراتیوا هستند استفاده می‌شود. این راه‌حل معمولاً نیاز ندارد که تکرار شود.
 • پانچ دبریدمان این پروسیجر برای مواردی که بعد از برداشتن سقف تونل هایی که خیلی کوچک هستند استفاده می‌شود و معمولاً زمانی که یک ندول التهابی منفرد داشته باشیم استفاده می شود. به این مدل برداشتن سقف محدود گفته می شود.
 • انسیژن با الکتروسرجری یک گزینه برای افرادی است که مبتلا به مدل شدید این بیماری هستند و در این روش با لایه برداری جراحی الکتروسرجری از بافت آسیب دیده برداشته می شود یا حذف می شود.
 • درمان لیزر لیزر CO2 می تواند در درمان ضایعات مورد استفاده قرار بگیرد.
 • برداشت جراحی درمان جراحی یک گزینه برای بیمارانی است که مبتلا به نوع متوسط یا شدید و مقاوم این بیماری هستند و کل ناحیه آسیب دیده برداشته می شود. یک گرفت پوستی ممکن است برای بستن زخم لازم باشد. حتی بعد از جراحی، زخم ها ممکن است باز هم در آن ناحیه ایجاد شوند.
 • درناژ و انسیژن درناژ جراحی مدت زمان زیادی نیست که مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان یک درمان موثر این متد ممکن است به صورت موقت یا کوتاه مدت درد را کم کند ولی زخم ها دوباره عود می کنند .
 • درمان های اورژانس مطالعات بیشتری در مورد راه های جراحی لازم است تا باعث بهبود هیدرآدنیت سوپراتیوا شود.
 • سایراینترویشن ها که تا به حال مورد مطالعه قرار گرفته اند شامل درمان های موضعی آنتی سپتیک، درمان های بیولوژیک جدید ومطالعه در مورد آدالیمولب می باشد.

درمان های خانگی و سبک زندگی

موارد خفیف بیماری ممکن است تنها با درمان های خانگی و خودمراقبتی بهبود پیدا کنند ولی در کنار هر درمانی که شما برای بیماری تان با هر شدتی بگیری،د یک جزء مهم درمان، اقدامات خود مراقبتی می‌باشد. در زیر گزینه هایی برای بهبود بهتر، افزایش سرعت بهبودی یا پیشگیری از عود و تسکین ناراحتی توصیه می شود:

 • از روتین مراقبت پوستی روزا نه تان تبعیت کنید. به آرامی بدنتان را با یک تمیز کننده غیر صابونی یک پن ملایم مثل ستاپیل بشویید.
 • درد تان را کنترل کنید. استفاده از یک لیف نرم گرم یا کیسه چای یا سایر کمپرس هایی که می توانند به کاهش درد و تورم ناحیه کمک کنند. برای مدت 10 دقیقه از آنها استفاده کنید. از پزشکتان بپرسید که مناسب ترین مسکن برای شما چه موردی است. با پزشکتان در مورد این که چگونه لباس بپوشید و مراقبت از زخم آن در منزل چگونه باشد مشورت کنید.
 • از لباس‌های تنگ استفاده نکنید یا محصولات محرک را استفاده نکنید.
 • به پوستتان صدمه و آسیب نرسانید. برای مثال زخم ها یا برجستگی های روی پوستتان را نکنید و نخراشید و ناحیه مورد نظر را شیو نکنید.
 • وزن مناسب و ایده آل تان را سعی کنید نگه دارید و خودتان را در وزن مناسب نگه دارید. فعالیت داشته باشید و فعال بمانید. اگر شما وزنتان زیاد شود ممکن است علائم بیماری تان تجدید شود. سعی کنید فعالیتی را داشته باشید که پوستتان را تحریک نکند.
 • تغییر رژیم غذایی تان را در نظر بگیرید. هیدرادنیت سوپراتیوا ممکن است با بعضی از رژیم هایی که شامل گوشت قرمز، لبنیات یا غذاهایی که شاخص قند بالایی دارند تجدید شود.
 • مصرف تنباکو را محدود کرده و اجتناب کنید. اگر شما سیگار می کشید سعی کنید که آن را کم کنید.

تطابق و حمایت

یکی از مهمترین و بزرگترین چالش های افرادی که هیدرادنیت سوپراتیوا دارند این است که بتوانند با درد و احساس شرمساری و خجالت ناشی از این ضایعه کنار بیایند. زخم های دردناک روی خواب شما حرکت و زندگی جنسیتان اثرمی‌کنند. اگر این زخمها ترشحات چرک داشته باشند ممکن است بودار باشند، علی‌رغم اینکه شما خیلی بهداشت را رعایت می‌کنید و به شما احساس اضطراب بدهند و اعتماد به نفس شما را کم کنند و خلقتان را برهم زنند و شما را افسرده کنند.

سعی کنید از حمایت خانواده و دوستان تان استفاده کنید. همچنین ممکن است نگرانی و درک سایر افراد که مبتلا به این بیماری هستند برای شما تسکین دهنده باشد. از پزشکتان برای ارجاع به یک متخصص بهداشت روان مشاور یا اطلاعات گروه های حمایتی بپرسید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

تشخیص صحیح یک کلید درمان موثر است. پزشکتان را ببینید: اگر ضایعات دردناک هستند یا با گذشت چند هفته بعد طرف نشده و بهبود پیدا نکرده‌اند و یا در حین درمان مجدد عود کرده‌اند به نظر می‌رسد که در نواحی مختلف در حال ایجاد شدن هستند و وسعت شان در حال زیاد شدن در نواحی مختلف بدن است  و اغلب دچار عود می‌شوند. اگر برای شما قبلا تشخیص هیدرآدنیت سوپراتیوا داده شده است این در ذهنتان بماند که علائم هشدار عود بیماری می‌تواند شبیه به همان بیماری اولیه باشد و با همان علائم اولیه مجدداً می تواند عود کند. همچنین حواستان به علائم و نشانه های جدید نیز باشد که می‌تواند نشانه‌ای از یک عود بیماری یا عوارض درمان باشند. ممکن است لازم باشد یک متخصص پوست یا جراح را در طول درمان تان ویزیت کنید.

آماده شدن برای ملاقات

ممکن است در مرحله اول پزشک خانوادگیتان را ببینید و بعد از آن به یک متخصص بیماریهای پوست ارجاع داده شوید. بر حسب شدت بیماری تان ممکن است متخصص های دیگری در زمینه جراحی (کولورکتال)، جراحی پلاستیک، تخصص داخلی شما را ملاقات کند. در زیر اطلاعاتی است که شما را برای جلسه معاینه آماده می کند.

 آنچه که شما باید انجام دهید قبل از جلسه معاینه لیستی از موارد زیر را آماده کنید:

 • علائمی که شما تجربه کرده‌اید. هر چیزی که مرتبط یا غیر مرتبط با بیماری تان بوده است لیست کنید.
 • تمام داروها ویتامین ها و مکمل هایی را که می گرفتید و دوزشان را لیست کنید.
 • سوالاتی را که دارید و می خواهید از پزشک تان بپرسید را لیست کنید.

سوالاتی که باید از پزشک معالج خود بپرسید

 • شایعترین علت علائم من چیست ؟
 • سایر علل های احتمالی چه مواردی هستند؟
 • آیا نیاز هست که تست انجام دهم ؟
 • برای من برای چه مدت باقی می ماند؟
 • چه درمان هایی در دسترس هستند و کدامشان را شما پیشنهاد می کنید؟
 • عوارض جانبی ناشی از این درمان ها چه مواردی هستند؟
 • آیا این بیماری با مشکلات پزشک دیگری در ارتباط است ؟
 • آیا شما بروشور یا دستورالعمل تایپ شده‌ای دارید که به من بدهید و کدام وبسایت را پیشنهاد میکنید ؟

پزشک معالج شما چه سوالاتی از شما میپرسد ؟

 • علائم تان از کی شروع شد ؟
 • وقتی که این ضایعات ایجاد شدند آنها شبیه چه بودند؟
 • آیا همگی شبیه به هم بودند؟
 • آیا زمانی که عود میکنند مثل قبل هستند؟
 • آیا ضایعاتتان دردناک است ؟
 • آیا شما بستگان یا خانواده و والدین داشتید که مشکلی شبیه مشکل شما داشته باشند؟
 • چه مواردی باعث بهبود علائم شما می شود؟
 • چه مواردی باعث بدتر شدن علائم شما می شود ؟
 • آیا تنباکو یا سیگار مصرف می کنید؟