پوست ، مو و ناخن
3.97
Ml_UHFg8zHAyXyzPzLLm1610537172.jpeg
دکتر مریم رنجبر

زمان مطالعه 14 دقیقه
پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی به مرور زمان با پروسه پیری پوست سلول های مرده پوست به اندازه‌ای که در سنین جوانی لایه برداری می شوند و ریزش پیدا می‌کنند لایه برداری نخواهند شد و این مسئله منجر به بروز پوست کدر و ضخیم می‌شود. پیل های شیمیایی عمیق متوسط یا سبک و خفیف و ملایم یک روش( پروسیجر پوستی غیرجراحی) محبوب هستند که لایه سطحی پوست را لایه برداری می کنند و منجربه بهبود چروک ها و  رنگدانه های غیر یکنواخت و آسیب های پوستی ناشی از آفتاب میشوند. که این مساله میتواند منجر به بهبود رنگ وقوام پوست شما شده و چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر و پوستی شفاف تر و براق تر را برای شما به ارمغان بیاورد .

انواع پیلینگ شیمیایی

انواع مختلف پیل های شیمیایی بر اساس مواد موثره خاصشان و همچنین قدرتشان با همدیگر تفاوت دارند. عمق نفوذ ماده پیل و تاثیر آن همچنین با فاکتورهایی نظیر مدت زمانی که روی پوست می ماند و روشی که روی سطح پوست استفاده می شود مرتبط است . بعد از پیل های متوسط و ملایم معمولاً نیاز به پماد پوشاننده بعد از پیلینگ نمی باشد و شما دوران نقاهت طولانی و سختی را نخواهید داشت هر چند بعد ازپیل های عمقی نیاز به استفاده از یک لایه ضخیم پترولاتوم یا یک پماد محافظت‌کننده روی سطح پوست شما می باشد که معمولاً یک تا دو روز روی سطح پوست شما باید بماند برخی از موارد نیاز به پانسمان بانداژ یا چسب های مخصوصی می باشد به ویژه در افرادی که به دلیل چروک های  بسیار شدید تحت پیل های عمیق قرار می گیرند. پیل های عمقی نیاز به دوران نقاهت و مراقبت بیشتری دارند. پیلینگ شیمیایی سلولهای مرده را از سطح پوست جدا می‌کند و باعث بهبود قوام پوست و آسیب‌های ناشی از آفتاب و آکنه و همچنین منافذ پوست می‌شود پیل های عمقی می‌توانند روی چروک ها و همچنین قوام پوست و غیر یکنواختی پوست نیز تاثیر خوبی داشته باشند. گزینه ‌من چه چیزهایی میباشد ؟ گزینه های شما بسته به عمق درمانی که نیاز دارید یا پزشک به شما توصیه می‌کند بر اساس اهداف زیبایتان متفاوت خواهد بود. مدت زمانی که شما بر اساس شرایط زندگی تان می توانید به دوران نقاهت خود اختصاص دهید نیز در تعیین میزان شدت درمان و عمق پیل موثر خواهد بود.

پیلینگ شیمیایی خفیف و متوسط

گلایکولیک پیل (AHA Glycolic) : معمولا سریع ترین پیل ها آنهایی هستند که حاوی هیدروکسی اسیدها (AHA) مانند گلیکولیک اسید, لاکتیک اسید یا اسیدهای میوه می باشند . پیل های AHA می توانند تاثیرات پیری پوست و آسیب‌های ناشی از آفتاب شامل چروکهای سطحی و لکه‌های قهوه‌ای را کاهش دهند. گاهی اوقات یک درمان منفرد با پیل AHA می تواند پوست شما را بشاش تر تازه تر باطراوت تر وسلامت ترو براق تر کند. معمولاً نیازی به بی حسی خاصی نمی‌باشد چرا که فقط یک احساس گزگز ملایم را در زمانی که محلول روی پوست شما استفاده می‌شود خواهید داشت. بلافاصله بعد از انجام پروسیجر شما می توانید خودتان به منزل و محل کار خود بروید. انواع غلظت های AHA می‌توانند به صورت هفتگی یا با فواصل بیشتر برای بهبود قوام پوست شما استفاده شود پزشک شما ممکن است یک دوره درمان نگهدارنده با محصولات AHA را برای استفاده در منزل به شما توصیه کند.

تری کلورو استیک اسید TCA Trichloracetic

پیل TCA  قویتر است و جزو دسته پیل های متوسط محسوب می‌شود پیل های TCA معمولا برای درمان چروکها , تغییرات رنگدانه ای پوست و اسکارها به کار می روند. بسیاری از بیماران می توانند نه تنها از درمان صورت با TCA بلکه از درمان در ناحیه گردن و برخی قسمتهای بدن که در تماس با آفتاب قرار می گیرد با TCA سود ببرند. برای پیلینگ نقطه ای در مناطق محدود مانند اطراف دهان و چشم ها TCA معمولاً ارجح است چرا که نسبت به سایر محلول ها نظیر محلولهای حاوی فنول احتمال سفیدشدن‌ پوست کمتر می باشد برخی از پزشکان TCA را به عنوان ماده پیلینگ بسیار موثر در درمان افراد با پوست تیره می شناسند. پیل های TCA  ملایم تر می توانند به صورت مکرر در جلسات متعدد استفاده شوند تا از اثر تجمعی TCA بهره برده شود که به این واسطه می‌توان آن را به صورت تدریجی به یک پیل عمقی تبدیل کرد که البته این بستگی به غلظت اسید و نحوه استفاده نیز دارد .

پیلینگ شیمیایی عمقی

پیل فنول یک نوع پیل است که برای درمان چروک های شدید (از خطوط ظریف تا عمقی ,آسیب های ناشی از آفتاب, رنگ غیر یکنواخت پوست و قوام غیر یکدست آن)و همچنین درمان ضایعات پیش بدخیم پوستی استفاده می شود. فنول معمولاً در کاهش خطوط عمودی اطراف دهان که ناشی از پیری پوست می باشد بسیار موثر است. انجام پیل های عمقی معمولاً زمان زیادی می برد و دوره نقاهت آنها نیز طولانی تر خواهد بود و حتماً باید با یک لایه حفاظتی پوشانده شوند وفرد پرهیز جدی از آفتاب داشته باشد . احساس سوزش معمولا وجود دارد اما بعد از مدتی برطرف می شود چرا که خود محلول خاصیت بی‌حس‌کننده نیز دارند .فنول معمولاً خاصیت سفید کنندگی بسیار قوی دارد که ممکن است نیاز باشد شما تا مدتی روی منطقه تحت درمان کرم آرایشی استفاده کنید تا زمانی که پوست شما منطبق با رنگ اصلی خود شود فنول نباید درگردن یا سایر قسمت‌های بدن استفاده شود.

پیل با روغن کرچک هندی Croton Oil

روغن کرچک هندی باعث افزایش فنول و افزایش عمق پیلینگ می شود.پیل های روغن کرچک هندی یا کروتون اویل Croton Oil برای درمان چروکهای شدیدی که ناشی از آسیب آفتابی یا برای اسکارهای آکنه شدید کاربرد دارند. بیماران ایده آل برای این درمان باید پوست خشک و روشنی داشته باشند. استفاده از این پیل دردناک است و نیاز به داروهای آرامبخش داخل وریدی ویا گاهی بیهوشی عمومی دارد.بیماران معمولاً در صبح روز بعد درد نخواهند داشت.

نام برندهای های شیمیایی موجود در چه مواردی هستند ؟

انواع مختلفی از درمان‌های پیل شیمیایی برای جوانسازی و لایه برداری پوست وجود دارد و بر اساس عمق مورد نیاز درمان پزشک شما می تواند یکی ازپیل های زیر را انتخاب کند :

 • آلفا هیدروکسی اسید پیل Alpha-hydroxy acid peel(AHA)
 • بتا هیدروکسی اسید پیل Beta-hydroxy acid peel(BHA)
 • تری کلورواسید پیل Trichloroacetic acid peel (TCA)
 • پیل فنول Phenol peel
 • پیل روغن کرچک هندیCroton oil peel

انتخاب پزشک

مهم است که پزشک خود را بر اساس موارد زیر را انتخاب کنید:

 • دانش و مهارت و مدرک
 • تجربه او در پیل شیمیایی
 • میزان راحتی شما با او

بعد از پیدا کردن پزشک متخصص پوست دارای بورد تخصصی در منطقه زندگی خود که تجربه کافی در زمینه پیلینگ های شیمیایی دارد می توانید یک وقت مشاوره در مطب با او بگیرید که در مورد دغدغه ها و سوالات خود با او صحبت کنید و یک ویزیت اولیه داشته باشید.

مشاوره پیلینگ شیمیایی

در جلسه اول مشاور شما فرصت این را خواهید داشت که در مورد اهداف زیبایی خود صحبت کنید و پزشک شما پوست شما را از این نظر که آیا گزینه مناسبی برای پیلینگ شیمیایی هستید یا نه ارزیابی می‌کند و به اهداف زیبایی شناختی شما پی خواهد برد و در مورد شرایط جسمانی و پزشکی شما اطلاعات کافی بدست خواهد آورد و در رابطه با روش‌های درمانی دیگر و یا جایگزین نیز با شما صحبت خواهد کرد. شما در جلسه اول مشاوره باید از شرح حال و سابقه بالینی و پزشکی خود اطلاعات کافی در اختیار پزشک قرار دهید شامل موارد زیر:

 • جراحی های قبلی
 • شرایط بالینی و پزشکی فعلی و قبلی
 • حساسیت به داروهای خاص

همچنین مهم است که اگر درمانهای با اشعه ایکس روی صورت خود انجام داده اید پزشک خود را مطلع کنید و همچنین در مورد استفاده از آکوتان ( ایزوترتینوئین) و رتین آ Retin-A(تریتینوئین) و سایر داروهای موضعی به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه یک پروسیجر پیلینگ شیمیایی انجام میشود ؟

اغلب اوقات پروسیجر شما توسط یک فرد حرفه ای که مدرک مراقبتهای پوستی دارد در مطب متخصص پوست انجام می شود. پیل شامل استفاده از محلول های شیمیایی خاصی در نواحی خاصی از صورت شما می‌شود که می‌تواند فقط محدود به برخی مناطق خاص مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم یا خطوط عمودی اطراف دهان باشد. محلول پی می‌تواند به طور ملایم یا محکم (خشن)روی سطح پوست تحت درمان با استفاده از یک اسفنج یا پد پنبه‌ای یا سوآپ یا قلمو کشیده شود (معمولاً از خوردن محلول پیل به ابروها چشم و لب ها خودداری می‌شود ). در هنگام استفاده از پیل ممکن است شما کمی احساس احساس گزگز (در مورد پیل های ملایم تا متوسط )یا سوزش (در مورد پیل های عمیق) داشته باشید. این احساس ها  معمولاً ناچیز و خفیف هستند  به ویژه در مورد پیل های ملایم و متوسط و در مورد پیل های عمقی شدیدتر هستند.طول مدت زمانی که محلول باید روی سطح پوست شما قرار گیرد به دقت تحت نظر قرار داده می‌شود و همچنین تغییرات سطح پوست شما نیز زیر نظر پزشک خواهد بود. در برخی از انواع پیل های شیمیایی ممکن است محلول نیاز به خنثی‌سازی بعد از مدت زمان خاصی داشته باشد.

شما گزینه مناسبی برای پیلینگ شیمیایی هستید ؟

موارد زیر چند دلیل رایج هستند که می‌توانند توجیه کننده خوبی برای انجام پیلینگ شیمیایی باشند :

 • شما پوست آسیب دیده ناشی از آفتاب دارید.
 • شما چروک های واضحی روی صورت خود دارید.
 • شما غیر یکنواختی های ناشی از لکه های سفید لکه های ناشی از آفتاب و غیره دارید.
 • شما اسکار هایی دارید که ساطح پوست شما را ناهموار کردند.
 • شما ضایعات مشخص پیش بدخیم درسطح پوست خود دارید.

اگر شما در سلامت عمومی کامل هستید و انتظارات واقع بینانه نسبت به پیلینگ دارید می توانید گزینه خوبی برای انجام این پروسیجر باشید.

مزایا پیلینگ شیمیایی

 • نیازی به هیچگونه بی‌حسی و بیهوشی نمی باشد.
 • پیل های شیمیایی ملایم و متوسط نیاز به مراقبت و دوران نقاهت کمی دارند.
 • پیل های شیمیایی عمیق تاثیرات دراز مدت تری در درمان چروکهای عمیق دارند.

معایب پیلینگ شیمیایی

 • بعد از پیلینگ, شما ممکن است نسبت به آفتاب حساس شوید ومنافذ پوست شما ممکن است بزرگتر به نظربرسند.
 • پیل های شیمیایی عمیق ممکن است تاثیرات سفید کننده روی پوست شما داشته باشند.
 • برخی از بیماری‌های اختلالات پوستی ممکن است تشدید شوند مانند واکنش های آلرژیک یا التهاب های ناشی از سرما.

موارد فوق سه مزیت و معایب اصلی پیل های شیمیایی بودند که باید قبل از درمان مورد ارزیابی قرار گیرند اگر می خواهید بدانید که چه چیزی برای شما تخصصی تر و اختصاصی تر است باید با پزشک خود قبل از درمان مشورت کنید.

چه زمانی باید پیل های شیمیایی را مدنظر قرار داد

 • اگرچروک هایی در سطح پوست خود دارید یا پوستی آفتاب خورده و دچار آسیب های ناشی از آفتاب دارید.
 • اگر تغییرات رنگ در سطح پوست خود و لکه‌های قهوه‌ای رنگ دارید.
 • اگر اسکار های سطحی پوست شما را ناهموار کرده‌اند.
 • اگر ضایعات پوستی پیش سرطانی خاصی دارید.
 • اگر می‌خواهید ظاهر اسکارهای آکنه خود را بهتر کنید.

برنامه درمانی شما

بر اساس اهداف شما ویژگی های فیزیکی و جسمی شما و نیز تجربه و مهارت پزشکتان پزشک توصیه هایی و اطلاعات زیر را در اختیار شما قرار خواهد داد:

 • روش درمانی مناسب شما شامل نوع پروسیجر یا ترکیبی از چند پروسیجر
 • نتایج درمانی که می‌توانید پیش بینی کنید
 • هزینه درمان شما
 • خطرات و عوارض احتمالی
 • محل درمان و گزینه‌های شما برای بی حسی
 • مواردی که برای آماده شدن برای درمان نیاز دارید
 • آنچه که بعد از درمان تجربه خواهید کرد
 • نشان دادن تصاویر قبل و بعد بیماران مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما

سوالاتی که می توانید از پزشک خود بپرسید

مهم است که در روند درمان خود نقش فعالی داشته باشید و در جلسه اول درمان می توانید سوالات زیر را بپرسید :

 • آیا من گزینه مناسبی برای پیل شیمیایی هستم؟
 • آیا نتایجی که من به دنبال آنها هستم منطقی و واقع بینانه هستند؟
 • آیا شما تصاویرقبل و بعد از بیمارانی که چنین پروسیجری را انجام داده اند دارید؟
 • آیا ممکن است احتمال اسکار وجود داشته باشد؟
 • نوع بی حسی که برای من به کار برده خواهد شد چیست ؟
 • هزینه‌های درمان من به چه صورت است ؟
 • شما از من برای دستیابی به بهترین نتایج چه انتظار دارید؟
 • دوران نقاهت من به چه صورت خواهد بود و از چه زمانی می‌توانم به فعالیت‌های روزمره خود بازگردم؟
 • خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با این پروسیجر چیست ؟
 • این عوارض چگونه مدیریت می شوند؟
 • اگر من به اهداف و نتایج درمانی دلخواه خود نرسیدم چه گزینه‌های دیگری برای من وجود دارد؟

آماده شدن برای پروسیجر

من چگونه می توانم برای پروسیجر پیل شیمیایی آماده شوم پزشک شما توصیه های قبل از درمان را به شما خواهد گفت و به سوالات شما پاسخ خواهد داد همچنین اطلاعات کامل در مورد شرایط بالینی و جسمانی شما از شما خواهد گرفت و به دقت شما را معاینه خواهد کرد تا مشخص کند که آیا برای انجام این درمان گزینه مناسبی هستید یا خیر. بر اساس عمق  پیل شیمیایی که قرار است با آن تحت درمان قرار گیرید ممکن است قبل از انجام پروسیجر تحت یک دوره درمان با برخی کرم ها محلولهای ژل های خاص به مدت چند هفته یا بیشتر قرار گیرید.اگر شما سابقه تبخال دور دهان دارید پزشک شما داروهای ضد تبخال را قبل و بعد از درمان برای جلوگیری از بروز عفونت ویروسی به شما پیشنهاد خواهد کرد. همچنین به شما درمان های خوراکی خاصی ممکن است قبل از شروع درمان داده شود.

نکات قبل از انجام پروسیجر

 • از کشیدن سیگار برای مدت 6 هفته قبل از درمان پرهیز کنید تا ترمیم زخم بهتری داشته باشید.
 • از مصرف آسپرین و برخی داروهای ضد التهابی خاص و داروهای گیاهی و شیمیایی که موجب رقیق شدن خون وافزایش احتمال می شوند پرهیز کنید.
 • بدون توجه به نوع درمانی که انجام می‌شود همیشه هیدراتاسیون (مصرف آب و مایعات کافی قبل و بعد از جراحی )برای دوران نقاهت بهتر بسیار کمک کننده است .

معمولاً پیلینگ شیمیایی به صورت سرپایی انجام می‌شود اگر شما پیل عمقی قرار است انجام دهید بهتر است یک همراه شما را تا منزل برساند و در شب اول بعد از درمان کنار شما بماند.

دوران نقاهت و مراقبت های بعد

پزشک شما در مورد اینکه چه مدت زمان میبرد که بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید با شما صحبت خواهد کرد بعد از انجام پروسیجر دستورالعمل های خاصی در مورد مراقبت های بعد از انجام پیلینگ  به شما داده می شود شامل اطلاعاتی در مورد : علائم طبیعی که ممکن است تجربه کنید

علائم عوارض احتمالی بعد از انجام پیلینگ شیمیایی

مهم است که از مواجهه با آفتاب و در معرض آفتاب قرار گرفتن تا زمانی که ته رنگ قرمز صورتی پوست شما از بین برود پرهیز نمایید . حتی  بعد از آن توصیه می‌شود که پوست خود را با ضد آفتاب به طور کامل محافظت کنید و در زمان هایی که امکان پذیر است از کلاه لبه دار استفاده نمایید .همچنین این نکته اهمیت دارد که اگر پیل فنول انجام داده اید بدانید که پوست شما قابلیت برنزه شدن خود را از دست خواهد داد. اگر ناحیه اطراف چشم ها تحت درمان قرار گرفته است باید از عینک های آفتابی با کیفیت مناسب استفاده نمایید بعد از برخی از انواع خاص پیل ها ممکن است نیاز باشد که برای مدتی از تماس با آبهای کلردار پرهیز نمایید

بلافاصله بعد از انجام پیل شیمیایی

در مورد پیل های عمقی پوست تحت درمان قرار گرفته شما با پترولاتوم ژلی( پمادهای محافظت‌کننده خاص )پوشانده می شود و در برخی از موارد ممکن است نیاز به پانسمان های خاصی باشد . ممکن است شما مختصری درد به ویژه در مورد پیل های عمقی تر داشته باشید اگر درد بسیار شدید یا یا طولانی مدت باشد باید با پزشک خود تماس بگیرید .همچنین ممکن است شما مختصری قرمزی و تورم را بعد از پروسیجر داشته باشید. با پزشک خود در صورتی که قرمزی تورم و درد شما بیش از حد باشد تماس بگیرید .

مدت زمان بهبودی و نقاهت بعد از انجام پیل های شیمیایی

دوران نقاهت بستگی به تکنیک و عمق درمان دارد . پیل‌های  سطحی پیل های سطحی دوره نقاهت خاصی را ندارند و شما می توانید بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. پیل های  متوسط تا عمقی پیل های عمیق تر معمولاً نیاز به دوران ترمیم طولانی تری دارند و توصیه می‌شود که پوست خود را با پماد های ضد التهابی بپوشانید برای آقایان که پروسیجرهای پیلینگ انجام می‌دهند باید شیو کردن برای مدتی به تأخیر بیفتد این نکته بسیار اهمیت دارد که شما باید کلیه دستورالعمل‌ها و توصیه‌هایی که پزشکتان به شما می‌گوید را رعایت نمایید همچنین پزشک ممکن است نکاتی در مورد علائم نرمالی که تجربه خواهید کرد یا علائم غیرطبیعی که نشانه عوارض هستند به شما ارائه دهد بسیار مهم است که در مورد مدت زمان دوران نقاهت اطلاعاتی داشته باشید چراکه بر اساس سبک زندگی افراد دوران‌نقاهت مطلوب متفاوت خواهد بود.

دو هفته اول

 • بر اساس دستورالعمل بعد از درمان که پزشک شما به شما ارائه می دهد ممکن است در مورد پیل های متوسط تا عمقی مختصری درد و التهاب را تا مدتی بعد از درمان تجربه کنید.
 • در مورد پیل های عمقی تر, پوست زخمی شما ممکن است ترشحات شفاف سرزی و مرطوب و آبکی داشته باشد.
 • بر اساس عمق پیل ممکن است میزان تورم و قرمزی شما متفاوت بوده و به تدریج از قرمزی به حالت صورتی رنگ برود که نشان دهنده این است که پوست جدید در حال شکل گیری است.

هفته دو تا هشت

 • پوست شما ممکن است صورتی رنگ باشد.
 • رنگ پوست شما به سمت طبیعی شدن خواهد رفت .
 • پزشک ممکن است به شما اجازه انجام میک/اپ و پوشاندن ته رنگ صورتی پوست خود با میکاپ را بدهد.

نتایج پیلینگ شیمیایی چقدر دوام دارد

به خاطر طولانی بودن ته رنگ صورتی بعد از انجام پروسیجر های پیل عمقی تر, ممکن است ماه ها زمان ببرد تا شما به چهره جدید خود عادت کنید اکثرا بیماران احساس می‌کند که نتایج درمان به قدری قابل توجه است که ارزش این صبرکردن را داشته باشد درمورد پیل های عمقی  نتایج معمولاً ماندگار تر و طولانی اثر تر است پروسیجرهای پیلینگ سطحی ممکن است نیاز به تکرار دوره ای داشته باشد تا در حفظ نتایج آن موثر باشد.

حفظ ارتباط با پزشک

برای ایمنی و سلامت بیشتر و دستیابی به نتایج زیبایی بهتر مهم است با پزشک خود در تماس باشید و در جلسات پیگیری به او مراجعه نمایید تا میزن اثربخشی و مسئله درمانی شما مورد ارزیابی قرار گیرد و هر زمان که سوال یا نگرانی داشتید با پزشک خود تماس بگیرید .

عوارض و محدودیت ها

خوشبختانه عوارض جدی ناشی از پیل ‌های شیمیایی رخ نمی دهد و در مورد عوارض و خطرات احتمالی اختصاصی در رابطه با شما در جلسه اول مشاوره با شما صحبت خواهد شد. همه پروسیجرهای جراحی درجاتی از خطر را به همراه دارند برخی از عوارض احتمالی همه جراحی ها شامل موارد زیر است :

 • واکنش به ماده بیهوشی یا بی حسی
 • هماتوم یا سروما (تجمع خون یا مایع زیرپوست که ممکن است نیاز به تخلیه و خارج کردن داشته باشد )
 • عفونت و خونریزی
 • تغییر در حس
 • واکنش های افزایش حساسیتی یا آلرژیک
 • آسیب به ساختارهای زیرین
 • نتایج غیررضایت‌بخش یا نیاز به درمان‌های بیشتر

 سایر خطرات اختصاصی پیل های شیمیایی

 • اسکار
 • اختلال ترمیم زخم
 • تغییرات رنگ غیر قابل پیش بینی و سفید شدن بیش از حد پوست
 • تبخال
 • دانه های سر سفید ریز

شما می توانید با رعایت دستورات و توصیه های پزشکی قبل و بعد از انجام پیل به کاهش عوارض کمک کنید.